Skrzypaczka Magdalena Lelek zagra w Toruniu 12 kwietnia utwory Brahmsa i Fioriniego. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Piotr Dąbrowski.
Koncert z cyklu WIELKIE DZIEŁA - WIELCY WYKONAWCY odbędzie się w piątek, 12 kwietnia o godz. 19.00 w Dworze Artusa. Tym razem usłyszymy II Symfonię D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa i wirtuozowski Koncert skrzypcowy nr 2 współczesnego kompozytora francuskiego, urodzonego na Malcie Karla Fioriniego, napisany specjalnie dla Magdaleny Lelek i jej dedykowany. Bilety: 30/20 zł.
„Nigdy przedtem nie napisałem niczego tak smutnego i grobowego. Ten utwór powinien być wydany w czarnych okładkach” – tak pisał o swojej symfonii w liście do wydawcy kompozytor Johannes Brahms. Wypowiedź ta miała jednak charakter żartobliwy, gdyż jak się później okazało, dzieło przepełnione było niezwykłą radością i optymizmem. Utwór powstał latem 1877 roku podczas pobytu Brahmsa w malowniczo położonym Pörtschach – małej miejscowości nad jeziorem, w austriackich Alpach. O sielskim charakterze dzieła kompozytor pisał również w liście do krytyka muzycznego Eduarda Hanslicka: „Przed zimą daję ci możliwość słuchania symfonii, która doda ci otuchy i czaru. Napisałem ją specjalnie dla ciebie lub raczej dla twojej młodej żony”. Hanslick szybko został oczarowany utworem, a po jego premierze ogłosił, iż II Symfonia to „wielka nowoczesność, bezdyskusyjny sukces”.
Karl Fiorini - Maltańczyk z urodzenia, Francuz z wyboru - to urodzony w 1979 r. kompozytor, absolwent Guildhall School of Music i Royal College of Music w Londynie, dyrektor artystyczny międzynarodowego Spring Orchestra Festival. Koncerty z jego udziałem odbywały się w ważnych ośrodkach muzyki klasycznej:, Berlin, Londyn, Lizbona, Malta, Paryż Japonia. We wrześniu 2004 roku współwygrał 22.edycję Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego ALEA III przy Boston University i wygrał 3 nagrodę w 9-tej edycji konkursu Luxembourg Sinfonietta Composition w 2010. W czerwcu 2005 Fiorini wygrał nagrodę pamięci Tracey Chadwell za kompozycję na głos w Guildhall School of Music, Londyn. W marcu 2005 został laureatem z wyróżnieniem na konkursie kompozytorskim „Franz Schubert and Modern Music” w Grazu, Austria.
Marta Magdalena Lelek jest uważana za jedną z najlepszych polskich skrzypaczek. Gra na węgierskich skrzypcach (Janos Spiegel – Budapest 1926). Jej wykonawstwo wyróżnia piękny dźwięk, energia, doskonała technika i finezja. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz prof. Jose Luisa Garcii Asencio. Studia wyższe podjęła w prestiżowej the “Guildhall School of Music & Drama” w Londynie, w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Śmietany. W 2003 uzyskała tytuł Bmus with Honours, a dwa lata później the Master Degree with Distinction in Performance. Po uzyskaniu tytułu magistra została adiunktem na uczelni. Jako solistka współpracuje z tak wybitnymi dyrygentami, jak: Jacek Kaspszyk, Charles Olivieri-Munroe, Claude Villaret, Volodymir Sirenko, Łukasz Borowicz, Young Chil Lee. Występowała w renomowanych salach m.in. w Londynie i w Madrycie. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kultury Polskiej, the Corporation of London, the Myra Hess Trust (Londyn), the Worshipful Company of Musicians (Londyn), the Cripplegate Foundation (Londyn).
Peter Dąbrowski to amerykański dyrygent, od pięciu lat dyrektor naczelny i dyrygent Valley Symphony Orchestra and Chorale w McAllen w Teksasie. W latach 1999-2001 był dyrektorem muzycznym w Department of Performing Arts w American University oraz dyrygentem American University Symphony Orchestra i American Youth Concert Orchestra w Waszyngtonie. W tym czasie pełnił także funkcję dyrektora artystycznego Chicago Philharmonic, z którą nadal współpracuje. Jest też stałym, gościnnym dyrygentem Chicago Chamber Orchestra. Studiował dyrygenturę początkowo w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie w University of Utah oraz Northwestern University, gdzie ukończył studia z tytułem doktora. Uczestniczył w prestiżowych kursach dyrygentury: Tanglewood Music Center, Aspen Music Festiwal, a także w Miszkolc na Węgrzech. Dyryguje koncertami muzyki symfonicznej, ale także prowadzi przedstawienia operowe, musicale. Promuje w Stanach Zjednoczonych muzykę polską, włączając do repertuaru swoich koncertów utwory Szymanowskiego, Góreckiego, Małeckiego czy utwory zamawiane u polskich twórców. Znany w Ameryce - znakomita recenzja w The Washington Post - koncertuje z powodzeniem w Europie ( Niemcy, Rosja, Węgry, Mołdawia).
W czwartek o godz. 19.00 Magdalena Lelek i Piotr Dąbrowski będą gośćmi Klubu Melomana. Wstęp na spotkanie w Kafeterii Struna Światła w Dworze Artusa jest wolny.