W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi działań Prezydenta Miasta Torunia w sprawie zagospodarowania terenu Winnicy pragnę wyjaśnić:
- Paweł Gulewski jako kandydat na Prezydenta Miasta Toruniu i już jako Prezydent w wypowiedziach dotyczących zagospodarowania Winnicy odnosił się tylko i wyłącznie do zachodniego obszaru tej części miasta. Należy pamiętać, że dla części wschodniej Winnicy uchwałą nr 459/20 z dnia 10 września 2020 roku Rada Miasta Torunia przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego.
- Paweł Gulewski jako Prezydent Miasta Torunia - zgodnie z obietnicą składaną w kampanii wyborczej, tj. odejściem od koncepcji zabudowy mieszkaniowej - wstrzymał prace planistyczne dla części zachodniej. Od października do grudnia 2024 roku trwały konsultacje społeczne prowadzone przez Fundację Stabilo, Fundację Toruńskiej Psychologii i Miejską Pracownię Urbanistyczną. Miały na celu wskazanie potrzeb i oczekiwań różnych grup interesariuszy (np. osób mieszkających na Winnicy, pozostałych mieszkańców Torunia, osób aktywistycznych, ludzi biznesu) oraz ich pomysłów na zagospodarowanie zachodniej części Winnicy - niezależnie od wcześniejszych planów zagospodarowania. Ich efektem jest przedstawienie rekomendacji oraz wskazanie kierunków do dalszych prac nad zagospodarowaniem terenu. Działania dotyczące obszaru zachodniej części Winnicy podzielono na kilka etapów i będą trwały od 2025 do 2028 roku. Jeszcze w 2025 roku przystąpimy do wykonania ekspertyzy przyrodniczej obszarów Winnicy będących przedmiotem wcześniejszych konsultacji. Następnym etapem będzie opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów Winnicy. W latach 2026-2027 zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące przygotowanych koncepcji, co umożliwi przystąpienie do sporządzenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do 2028 roku.
- W przestrzeni publicznej - w kontekście wydania pozwolenia na budowę zespołu budynków przy ul. Winnica - wskazuje się również, że Paweł Gulewski, jako zastępca Prezydenta Miasta Torunia, był odpowiedzialny za nadzór nad Miejską Pracownią Urbanistyczną, która przedłożyła Radzie Miasta Torunia projekt zmiany zagospodarowania wschodniej części Winnicy. Kontekst w jakim wskazywany jest zakres odpowiedzialności Pawła Gulewskiego w 2020 roku może u części odbiorców wywołać wrażenie, że jego rola i wpływ na propozycje lub decyzje z planem zagospodarowania były znaczące. Należy podkreślić, że Miejska Pracownia Urbanistyczna jest samodzielna w podejmowanych przez siebie działaniach i za niesprawiedliwe należy uznać sugerowanie, że MPU jest "ręcznie sterowana" przez Prezydenta Miasta Torunia lub zastępcę. Podstawowym zadaniem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej jest wykonywanie obowiązków samorządu gminnego w zakresie planowania przestrzennego. Urbaniści sporządzają w granicach miasta plan ogólny, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, koncepcje urbanistyczno-architektoniczne oraz inne opracowania związane z gospodarką przestrzenną.
- Zgodnie z obowiązującym prawem to Rada Miasta Torunia jest odpowiedzialna za przyjęcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w formie uchwały. W trakcie sesji RMT, na której podejmowana była decyzja o zmianie mpzp dla części wschodniej Winnicy, radne i radni mieli możliwość (cześć z nich z niej skorzystała) wyjaśnienia wszelkich niejasności czy też wątpliwości związanych z procedowanymi zmianami. Ostatecznie, stosunkiem głosów 20 za i 4 wstrzymujących się, Rada Miasta Torunia przyjęła mpzp dla części wschodniej Winnicy. Warto pamiętać, że pierwszą decyzję pozwalającą na budowę tzw. "wieżowca na Winnicy" w październiku 2023 roku wydał ówczesny Prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski.
- W tym miejscu warto przypomnieć proces uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wschodniej części Winnicy. W maju 2001 r. Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla ,,Winnica II” w Toruniu, w którym teren był przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i mieszkaniową wielorodzinną niską. W październiku 2010 r. RMT podjęła uchwałę w sprawie zmiany planu dla terenu położonego w rejonie ulic: Szosa Lubicka, Winnica i Rzeczna w Toruniu, w którym obszar przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową.
W związku z oddaniem do użytkowania mostu gen. Elżbiety Zawackiej (2013) podjęto prace planistyczne dla otoczenie mostu, całego osiedla Winnica. W czerwcu 2016 r. RMT podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ,,Winnica”. Po przeprowadzeniu procedury planistycznej, uzgodnieniach i opiniach oraz konsultacjach społecznych, we wrześniu 2020 r. uchwalono plan dla części wschodniej.
Marcin Centkowski
Rzecznik Prasowy Prezydenta Torunia
fot. © UMT 2025, autor: Filip Tomasik, licencja: CC BY-NC 4.0