Czeka nas stylowy weekend – na nowej wystawie w Ratuszu Staromiejskim zapoznamy się z modowymi akcesoriami sprzed lat. Będziemy także szykować się na Święta Wielkanocne, czekają na nas warsztaty dekoracji świątecznych. A dla miłośników sportu – inaugurujemy sezon żużlowy.
PIĄTEK, 11 KWIETNIA
godz. 9:00-15:30, VII Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37a
Eksperymenty chemiczne z użyciem łatwopalnych substancji chemicznych lub w mieszaninach łatwopalnych. Wstęp wolny.
godz. 11:00, Malowany pierniczek – weekendowe warsztaty malowania pierników, Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4
Zapraszamy dzieci i rodziny na wyjątkowe spotkania, podczas których odkryjemy tajniki toruńskiego piernikarstwa. To doskonała okazja, by poznać tradycję, spróbować swoich sił w dekorowaniu pierników i spędzić czas w kameralnym gronie. Czekają na Was aromatyczne korzenne smaki, ciekawostki o historii piernika i twórcza zabawa. Warsztaty prowadzą muzealni edukatorzy. Dla osób powyżej 7. roku życia (z opiekunem). Bilety dostępne online i w kasie muzeum.
godz. 12:00 i 17:00, Kosmo Show - Interaktywny Multimedialny Spektakl dla Dzieci, Aula UMK, ul. Gagarina 11
Interaktywne i edukacyjne przedstawienie, które przeniesie dzieci w fascynujący świat kosmosu. Mali widzowie dostaną do ręki „kosmiczne promienie” – interaktywne pałeczki świetlne, dzięki którym będą mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach na ekranie. Dzieci będą brać udział w licznych grach, konkursach i tańcach. Bilety dostępne online.
godz. 14:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku”, Ratusz Staromiejski
Podczas oprowadzania uczestnicy zapoznają się z historią sztuki polskiej, poznają jej poszczególne nurty oraz epoki; będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tak wybitnych artystów jak: Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Julian Fałat, Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor czy Zdzisław Beksiński, których dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum. Oprowadzanie w cenie biletu wstępu.
godz. 16:30, Wielkanocne palmy – warsztaty, Mediateka Raszei, ul. Raszei 1
Pokażemy, jak z papieru, bibułki, filcu i naturalnych roślin wykonać przepiękne palmy wielkanocne. Zajęcia są bezpłatne, zapisy: tel. 54 610 67 59.
godz. 17:00, Spotkania z artystkami i artystami - Iwona Liegmann, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Prowadzenie: Monika Myszkowska. Czas trwania: do 1,5 godz. Wstęp wolny
godz. 17:00, Układy układanki, malarstwo – wernisaż Adam Gillerta, Galeria ZPAP, ul. Ducha Świętego 8/10/12
Adam Gillert zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i grafiką. Wstęp wolny.
godz. 17:00, Wszystko dla Pań. Modowe akcesorium od 1830 do 1940 roku – wernisaż wystawy, Ratusz Staromiejski
Na wystawie zostaną zaprezentowane zbiory z Muzeów Okręgowych w Rzeszowie (także z kolekcji Hanny Szudzińskiej) oraz w Toruniu. Ekspozycja prezentuje bogaty asortyment damskich akcesoriów, które przez 110 lat podlegały dynamicznym zmianom. Wśród eksponatów znajdą się zabytki z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Polski, a także cenne obiekty kultury materialnej oraz rzemiosła artystycznego. Wystawa ukazuje, jak moda, a szczególnie torebki, odgrywały ważną rolę w procesie emancypacji i jak zmieniały się na przestrzeni lat. Kuratorzy: Beata Kuman, Katarzyna Pietrucka, Katarzyna Kudzewicz-Kossakowska, Magda Polanowska. Wernisaż: wstęp wolny.

godz. 17:30, mecz Arriva Polski Cukier Toruń - Górnik Zamek Książ Wałbrzych, Arena Toruń, ul. Bema 73-89
Przed Twardymi Piernikami kolejne starcie u siebie. Bilety dostępne online.
godz. 17:30, Jajko w sztuce – symbol i dekoracja – warsztaty wielkanocne, Centrum Kultury Dwór Artusa, Dom Muz Podgórz, ul. Poznańska 52
Odkryjemy, że symbol życia i odrodzenia pojawia się w malarstwie, architekturze i kulturach świata. Uczestnicy stworzą unikalne dekoracje z jajek, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Wszystkie materiały są zapewnione. Grupa: międzypokoleniowe. Prowadzenie: Joanna Łagan. Bilety: 10 zł.
godz. 18:00, Katarzyna Piasecka – nowy program „Ukąszona”, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Stand-up comedy. Nowe historie, nowe spostrzeżenia i kawał śmiesznego programu. Wszystko w charyzmatycznej, bezpośredniej i bezkompromisowej formie. Podczas wieczoru support. Bilety dostępne online.
godz. 18:00, Audioinstalacja „Quipu" Rafała Kołackiego, „Przestrzenie” Magdaleny Czechowskiej – wernisaż wystaw, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Praca quipu nawiązuje do formy trójwymiarowego zapisu stosowanego przez Indian prekolumbijskiej Ameryki Południowej, nazywanego pismem węzełkowym, ze względu na swoją specyficzną formę. W tym przypadku zbiór wykonanych z bawełny sznurków zastępują kable od małych dousznych słuchawek. Wystawa prac Magdaleny Czechowskiej to spotkanie z czystą formą, świadomą kompozycją i wysublimowanym warsztatem graficznym. Artystka operuje szeroką gamą mediów – od malarstwa olejnego po techniki graficzne, takie jak sitodruk czy linoryt – co, w połączeniu z jej doświadczeniem projektowym, tworzy zupełnie nową wartość. Wernisażowi towarzyszy koncert zespołu Łubin. Wstęp wolny.
godz. 19:00, „Wiśniowy Sad”, Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1
Spektakl w reżyserii Łukasza Kosa łączy przenikliwe obserwacje życia społecznego z montażem silnych emocji i zmianami perspektyw. Na scenie pojawi się dwanaście pełnokrwistych postaci połączonych siecią zależności, z którymi łatwo będzie się utożsamić. Nietradycyjny układ widowni, możliwość przemieszczania się w trakcie części przedstawienia oraz kostiumy z epoki pozwolą widzom zanurzyć się w świat bohaterów Czechowa.
godz. 19:00, Jesus Christ Superstar, Od Nowa, ul. Gagarina 35
Najnowsza premiera Teatru Muzycznego. Jedno z najsłynniejszych i najbardziej rewolucyjnych dzieł scenicznych XX wieku. Historia ostatnich dni Jezusa opowiedziana z perspektywy Judasza Iskarioty. Toruńska adaptacja powstaje w duchu teatru immersyjnego, w którym widz nie tylko ogląda, ale też doświadcza zdarzeń i aktywnie w nich uczestniczy. Nie ma podziału na scenę i widownię, dlatego dostępne są głównie miejsca stojące, a niewiele jest miejsc siedzących. Akcja została umiejscowiona współcześnie w świecie młodego pokolenia poszukującego nie tylko duchowości, ale i sensu życia. Muzyka: Andrew Lloyd Webber. Libretto: Tim Rice.
godz. 19:00, „Światło ma zęby, ale nie gryzie” – wernisaż Tyny Majczuk, Galeria Przedpokój -Bodyfikacje, ul. Bydgoska 52
Tyna Majczuk – malarka, performerka i tatuatorka. Tworzy w technice olejnej, pracując na dużych formatach. W centrum jej zainteresowań znajduje się światło jako czynnik transformujący formę. Bada jego wpływ na percepcję przestrzeni, granice figuratywności oraz relację między światłem a medium malarskim. Obecnie rozwija ten kierunek, eksplorując formy "zjadane przez światło" oraz dążąc do syntezy i abstrakcji.
godz. 19:00, „Wszystkiego najlepszego – koncert Ani Wyszkoni, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
„Wszystkiego najlepszego” to kontynuacja trasy koncertowej „Z cegieł i łez” Ani Wyszkoni z nową oprawą i nieco zmienionym repertuarem. Jak zwykle nie zabraknie ulubionych przebojów i niespodzianek, którymi artystka lubi zaskakiwać na każdej nowej trasie. Bilety dostępne online.
godz. 19:00, Nadeszła wiosna - wieczór piosenki niemieckiej i polskiej, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
Koncert w ramach pracy licencjackiej pt. „Strategie i techniki w tłumaczeniu utworów międzywojnia z j. niemieckiego na j. polski na przykładzie piosenek „Brunetki, blondynki” (M. Halicz), „Kiedy znów zakwitną białe bzy“ (M. Hemar) i „Całuję twoją dłoń, Madame“ (Andrzej Włast). Wystąpią: Justyna Jatczak i Mateusz Skrzypnik. Wstęp wolny.
godz. 19:00, Żniwa – „Weljar”, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3
Żniwa – małżeństwo multiinstrumentalistów, Skjere i Raido. Grają neoceltycki, słowiański i nordycki pagan-folk, inspirowany dawnymi wierzeniami, legendami i fantastyką. Wykorzystują wyłącznie akustyczne instrumenty. Weljar to projekt inspirowany czasami prasłowiańskimi i szamanizmem, który powstał z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotnej. Tworzy melancholijną muzykę z pogranicza folku oraz ambientu. Koncert w ramach trasy „Oddech Lasu”. Bilety dostępne online.
godz. 19:00, Schizma, Good old Days – koncert, Klub NRD, ul. Browarna 6
Legenda sceny hardcore Schizma. Wspierać ich będą lokalsi z Good Old Days. Bilety: 50 zł dostępne przy wejściu.
godz. 19:00, Barokowe konstelacje #1 / Händel / Mesjasz - Wilhelmina Iwanowska in memoriam, Kościół Akademicki Ducha Świętego, Rynek Staromiejski
Najbardziej rozpoznawalne dzieło Georga Friedricha Händla – Mesjasz. Oratorium składa się z trzech części: proroctwa nadejścia Chrystusa, opisu jego życia, śmierci oraz zmartwychwstania i zapowiedzi zbawienia ludzkości. Najbardziej popularnym fragmentem utworu jest wieńczący drugą cześć chór Hallelujah, cechujący się potężnym brzmieniem i charakterystycznym motywem muzycznym. Wykonawcy: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz soliści. Koncert odbywa się z okazji Roku Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza oraz Roku Wilhelminy Iwanowskiej oraz z okazji 340. rocznicy urodzin G. F. Händla. Wstęp wolny.

SOBOTA, 12 KWIETNIA
godz. 8:50, Rodzinne wędrówki z PTTK, zbiórka na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego
O godz. 9:00 uczestnicy wyruszą do Ciechocinka, skąd czeka ich przejście piesze o długości około 17 km - przez Wołuszewo, Otłoczyn, Karczemkę, Brzozę do toruńskich Czerniewic. Wycieczkę poprowadzi przodownik TP Marek Ruciński. Udział bezpłatny, brak zapisów.
godz. 9:00, Porządki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, ul. Przybyszewskiego 3
Prace wolontariackie z ekipą Von Salza Crew. Wspólnie zadbamy o teren schroniska.
godz. 9:00-12:00, Jarmark żywności ekologicznej, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych Ekołan.
godz. 9:00-15:30, VII Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37a
Eksperymenty chemiczne z użyciem łatwopalnych substancji chemicznych lub w mieszaninach łatwopalnych. Wstęp wolny.
godz. 10:00, Sprzątamy Winnicę, zbiórka pod Młynem Trzeposz, ul. Winnica 44
Winnica to wyjątkowe miejsce w Toruniu - piękny, zielony obszar nad samą Wisłą, pełen roślinności i bogaty wielością gatunków ptaków, jednak przede wszystkim obszar objęty programem Natura 2000. Wspólnie zadbajmy o ten teren – worki na śmieci dostępne będą na miejscu, prosimy zaopatrzyć się w rękawiczki.
godz. 10:00, Spacery historyczne: pruskomurowa ORBIta – Chełmińskie, Mokre, zbiórka: ul. Szosa Chełmińska 49/50
Podczas cyklu spacerów poznamy zabytki konstrukcji szkieletowej: zachowane i te tylko (do)opowiadane, których ślad pozostał w dokumentach, na zdjęciach, pocztówkach i we wspomnieniach. Spacerowanie wykorzystuje wiedzę historyczną i zabytkoznawczą dla opowieści o miejscach i ludziach, w której ważne są relacje i emocje. Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd (czas trwania spaceru około 2-3 godz.).
godz. 10:00-13:00, Darmowe chipowanie i rejestracja zwierząt, ul. Okólna 141, przed sklepem zoologicznym Luz
Darmowe chipowanie oraz rejestracja, organizowana przez toruńskie schronisko dla zwierząt.
godz. 11:00, mecz Pomorzanin Toruń - Krajna Sępólno Krajeńskie, boisko przy ul. Bema 23/29
Przed meczem o godz. 9:00 odbędzie się turniej dziecięcy „Pomorkowe granie na drugie śniadanie".
godz. 11:00, Malowany pierniczek – weekendowe warsztaty malowania pierników, Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4
Zapraszamy dzieci i rodziny na wyjątkowe spotkania, podczas których odkryjemy tajniki toruńskiego piernikarstwa. To doskonała okazja, by poznać tradycję, spróbować swoich sił w dekorowaniu pierników i spędzić czas w kameralnym gronie. Czekają na Was aromatyczne korzenne smaki, ciekawostki o historii piernika i twórcza zabawa. Warsztaty prowadzą muzealni edukatorzy. Dla osób powyżej 7. roku życia (z opiekunem). Bilety dostępne online i w kasie muzeum.
godz. 11:00, godz. 14:00, „Wszystko dla Pań. Modowe akcesorium 1830–1940” – oprowadzanie kuratorskie, Ratusz Staromiejski
W towarzystwie kuratorki, pani Beaty Kuman, poznacie fascynujący świat kobiecej elegancji i jego ukryte znaczenia w kontekście społecznym i kulturowym epoki. Wstęp w cenie biletu na zwiedzanie.
godz. 11:30, Jedno zgięcie rozpoczyna zabawę – warsztaty origami dla rodzin, Muzeum Okręgowe – Kamienica pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski
Wydarzenie rozpocznie się prezentacją multimedialną, która przybliży historię origami w Japonii i na świecie. Uczestnicy poznają Akirę Yoshizawę, uznanego mistrza tej sztuki, a także Muzeum Origami w Tokio oraz najbardziej znane przykłady papierowych dzieł. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać własne figurki z kolorowego papieru. Bilety: 12 zł.
godz. 12:00-14:00, Wianki wielkanocne – warsztaty, Galeria AMC, ul. Lelewela 33
Zapraszamy dorosłych i młodzież na bezpłatne przedświąteczne warsztaty florystyczne. Wspólnie stworzymy Wielkanocne Wianki, które po warsztatach zabierzecie do swoich domów. Czas trwania warsztatów: 2-2,5h. Warsztaty poprowadzi Maria Dęręgowska - florystka i właścicielka studia florystycznego Decoflora. Obowiązują zapisy.
godz. 12:00-17:00, 33. edycja Toruńskiej Giełdy Płytowej, Kulturalny hub Bydgoskiego Przedmieścia, ul. Bydgoska 50
Jubileuszowa edycja, która świętuje 10-lecie Toruńskiej Giełdy Płytowej – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz miejskich imprez dla miłośników muzyki. Za organizację odpowiada bydgoski fotografik, kolekcjoner płyt oraz autor kanałów „Król Winyl” i „dr Gramofon” na YouTube – Jacek Chmielewski. Od dekady buduje on wokół winyli i muzyki analogowej zaangażowaną społeczność – nie tylko lokalnie, ale i w całym kraju. W programie giełdy jak zawsze: dziesiątki wystawców z całej Polski, tysiące płyt winylowych, CD i kaset, a także okazja do rozmów, wymiany doświadczeń i wzbogacenia swojej kolekcji o muzyczne perełki z najróżniejszych gatunków – od jazzu i rocka, przez elektronikę, aż po polskie klasyki. Wstęp wolny.

godz. 12:00, Wystaw się w CSW 2025. Warsztaty fotograficzne, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Interesujesz się fotografią, ale nie wiesz od czego zacząć? Chcesz bliżej poznać funkcje aparatów fotograficznych? Zastanawiasz się czym jest przysłona, balans bieli lub trójkąt ekspozycji? Jeśli na choćby jedno pytanie odpowiedź brzmi "tak!", to zapraszamy na warsztaty podstaw fotografii cyfrowej dla młodzieży i osób dorosłych. Bilety: 30 zł dostępne w recepcji CSW lub online. Limit miejsc: 15 osób. Czas trwania: 3 godz. Wiek: 15+.
godz. 12:00, Wyprawa w głąb sztuki do wystaw Wystaw się w CSW 2025 i EX. Iga Mroziak – warsztaty rodzinne, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
„Wyprawa w głąb sztuki” to pomysł na nieszablonowe zwiedzanie aktualnych wystaw. To swego rodzaju ekspedycja, podczas której w atrakcyjny, przystępny i każdorazowo dostosowany do wieku uczestników sposób, wprowadzamy w świat sztuki. Podczas spotkania dzieci (6-12 lat) i opiekunowie aktywnie uczestniczą w spotkaniu, realizując przygotowane przez Dział Edukacji inspirujące zadania. Warsztaty rodzinne. Prowadzenie: Dorota Sobolewska. Bilety: 15 zł dostępne w recepcji CSW i online. Limit miejsc: 20 osób. Czas trwania: do 1,5 godz. Wiek: 6+.
godz. 12:00, godz. 13:15, Zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15
Odkryjcie ten wyjątkowy budynek w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który z pasją opowie o fascynującej historii życia i pracy Mikołaja Kopernika. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę o jednym z największych uczonych w historii, a także o toruńskich kamienicach mieszczańskich. Cena biletu wstępu z oprowadzaniem: normalny 46 zł, ulgowy 41 zł.
godz. 12:00, Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego z przewodnikiem, Rynek Staromiejski 1
Poznaj historię jednego z najważniejszych zabytków Torunia podczas spaceru z przewodnikiem. Dowiedz się, jak Ratusz Staromiejski przez wieki pełnił funkcje administracyjne, handlowe i ceremonialne. Usłysz opowieści o dawnych mieszkańcach miasta oraz ciekawostki związane z jego architekturą. Bilety z oprowadzaniem: 45 zł normalny, 40 zł ulgowy.
godz. 12:30, Oprowadzanie weekendowe po wystawach: Wystaw się w CSW 2025 i EX. Iga Mroziak, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Prowadzenie: Patrycja Wójcik. W cenie biletu na wystawę. Limit miejsc: 30 osób. Czas trwania: 1 godz.
godz. 13:00, Zwiedzanie z kuratorem wystawy czasowej „Krwawy sąd. Toruńska sprawa z 1724 roku”, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, ul. Łazienna 16
Przedstawienie tumultu toruńskiego na tle dziejów miasta, a także skutków tych wydarzeń dla kształtowania się wizerunku Torunia w Europie oraz wykorzystywania mitu „krwawej łaźni toruńskiej” do prezentacji skomplikowanych relacji polsko-niemieckich w XIX i pocz. XX w. Wstęp w cenie biletu do muzeum.
godz. 15:00, godz. 19:00 Jesus Christ Superstar, Od Nowa, ul. Gagarina 35
Najnowsza premiera Teatru Muzycznego. Jedno z najsłynniejszych i najbardziej rewolucyjnych dzieł scenicznych XX wieku. Historia ostatnich dni Jezusa opowiedziana z perspektywy Judasza Iskarioty. Toruńska adaptacja powstaje w duchu teatru immersyjnego, w którym widz nie tylko ogląda, ale też doświadcza zdarzeń i aktywnie w nich uczestniczy. Nie ma podziału na scenę i widownię, dlatego dostępne są głównie miejsca stojące, a niewiele jest miejsc siedzących. Akcja została umiejscowiona współcześnie w świecie młodego pokolenia poszukującego nie tylko duchowości, ale i sensu życia. Muzyka: Andrew Lloyd Webber. Libretto: Tim Rice.
godz. 17:00, „Dzieci Szmalcówki” – projekcja filmu, Muzeum Pamięć i Tożsamość, ul. Droga Starotoruńska 3
Fabularyzowany dokument opowiada o tragicznych losach polskich rodzin więzionych w czasie okupacji niemieckiej w UWZ Thorn – obozie przesiedleńczym urządzonym w budynkach fabryki smalcu przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu, potocznie zwanym „szmalcówką”. Wejściówki dystrybuowane były przez organizatora.
godz. 17:00 Teatr R. Bezimienni – piosenki grupy Hey, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Podmurna
Utwory zespołu cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Teksty piosenek często poruszają ważne tematy, takie jak miłość, relacje, samotność czy poszukiwanie sensu życia. Reżyser: Michał Murawski. Wstęp wolny.
godz. 17:30, „Wyjątkowy prezent” – spektakl, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Komedia teatralna z udziałem znanych aktorów: Aleksandry Popławskiej, Jana Wieczorkowskiego i Marcina Bosaka. Podróż przez tajemnice przyjaźni, miłości i… nietrafionych prezentów. Eric kończy 50 lat, a jego żona Sabine postanowiła uczcić tę wyjątkową rocznicę kameralną kolacją w towarzystwie najlepszego przyjaciela i wspólnika – Gilles’a. Jeden kłopotliwy prezent zamieni spokojny wieczór w pełny zwrotów akcji wir zdarzeń. Bilety dostępne online.
godz. 18:00, „Wiśniowy Sad”, Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1
Spektakl w reżyserii Łukasza Kosa łączy przenikliwe obserwacje życia społecznego z montażem silnych emocji i zmianami perspektyw. Na scenie pojawi się dwanaście pełnokrwistych postaci połączonych siecią zależności, z którymi łatwo będzie się utożsamić. Nietradycyjny układ widowni, możliwość przemieszczania się w trakcie części przedstawienia oraz kostiumy z epoki pozwolą widzom zanurzyć się w świat bohaterów Czechowa.
godz. 18:00, Zarys – wernisaż wystawy, Klubokawiarnia Pers, ul. Mostowa 6
Wystawa prezentująca prace Koła Artystycznego „Zarys” zrzeszającego studentów i studentki kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu. Wstęp wolny.
godz. 19:00, ShataQS – koncert, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3, sala kameralna
Zatrzymanie, na które możesz sobie pozwolić. Powrót do delikatności i pytanie o uważność… Czy mnie słyszysz? Z takim hasłem ShataQS rusza w kolejną trasę koncertową. Bilety dostępne online.
godz. 19:00, Kabaret Starszych Panów i Młodszej Pani, Torunianka Café, ul. Franciszkańska 16
Piosenki z Kabaretu Starszych Panów okraszone autorskim humorem rodem z kultowego programu telewizyjnego. Miłość, seks, zazdrość, rodzina, pieniądze – to tylko mała część tematów podjętych w najsłynniejszych piosenkach. Emocjonalna podróż z odrobiną powagi i swingu w wykonaniu zespołu Slavic Voices. Bilety: 50 zł.
godz. 20:00, Bass Astral – koncert, Klub NRD, ul. Browarna 6
Trasa Tour de Balans, podczas której zabierze Was w podróż z elektroniczną muzyką taneczną. Znajduje równowagę pomiędzy artystyczną ekspresją a gorącą, klubową bengerozą.
NIEDZIELA, 13 KWIETNIA
godz. 11:00, Spotkanie o wilkach z ekspertem, Szkoła Leśna na Barbarce, ul. Przysiecka 13
Prelekcja Daniela Siewerta, dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego, który zaprezentuje fakty, mity i ciekawostki o tych tajemniczych drapieżnikach. Zapraszamy do dyskusji na temat: biologii gatunku, struktury wilczej grupy rodzinnej, sposobów komunikacji wilków, rozmieszczenia i liczebności gatunku w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy.
godz. 11:00, godz. 12:30, Muzykoterapia dla seniorów, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3, sala prób
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.
godz. 11:00, Malowany pierniczek – weekendowe warsztaty malowania pierników, Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4
Zapraszamy dzieci i rodziny na wyjątkowe spotkania, podczas których odkryjemy tajniki toruńskiego piernikarstwa. To doskonała okazja, by poznać tradycję, spróbować swoich sił w dekorowaniu pierników i spędzić czas w kameralnym gronie. Czekają na Was aromatyczne korzenne smaki, ciekawostki o historii piernika i twórcza zabawa. Warsztaty prowadzą muzealni edukatorzy. Dla osób powyżej 7. roku życia (z opiekunem). Bilety dostępne online i w kasie muzeum.
godz. 12:00, „Szelmostwa Lisa Witalisa”, Teatr baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Jest taki bajkowy las, w którym w harmonii i wzajemnym poszanowaniu żyją najróżniejsze zwierzęta: małe, duże i te z pazurami, kłami, dziobami oraz puszystymi ogonami. Jednak pewnego dnia pojawia się Lis, który sam zwie się Witalisem. Jego marka mówi sama za siebie: piękny, sensacyjny, nowoczesny. Influencer, arogancki celebryta, który nieustannie chwali się w mediach społecznościowych swoimi niezbyt chlubnymi osiągnięciami.
godz. 12:00, RegeneracJA, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Spotkanie wytchnieniowe dla kobiet (16+). W Niedzielę Palmową, w trakcie niespiesznego spaceru, zwiedzimy zakamarki chałup i zagród w poszukiwaniu wielkanocnych tradycji oraz zwyczajów ludności dawnej wsi polskiej. Przy kawie przygotujemy tradycyjne palmy wielkanocne. Spotkanie zakończy relaksacja, dla chętnych. Prowadzenie: Olga Kwiatkowska i Monika Freygant-Dzieruk. Bilety: 20 zł, ulgowy 15 zł do nabycia online i w kasie muzeum.
godz. 12:00-14:00, Wianki wielkanocne – warsztaty, Galeria AMC, ul. Lelewela 33
Zapraszamy dorosłych i młodzież na bezpłatne przedświąteczne warsztaty florystyczne. Wspólnie stworzymy Wielkanocne Wianki, które po warsztatach zabierzecie do swoich domów. Czas trwania warsztatów: 2-2,5h. Warsztaty poprowadzi Maria Dęręgowska - florystka i właścicielka studia florystycznego Decoflora. Obowiązują zapisy.
godz. 12:00-17:00, 33. edycja Toruńskiej Giełdy Płytowej, Kulturalny hub Bydgoskiego Przedmieścia, ul. Bydgoska 50
Jubileuszowa edycja, która świętuje 10-lecie Toruńskiej Giełdy Płytowej – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz miejskich imprez dla miłośników muzyki. Za organizację odpowiada bydgoski fotografik, kolekcjoner płyt oraz autor kanałów „Król Winyl” i „dr Gramofon” na YouTube – Jacek Chmielewski. Od dekady buduje on wokół winyli i muzyki analogowej zaangażowaną społeczność – nie tylko lokalnie, ale i w całym kraju. W programie giełdy jak zawsze: dziesiątki wystawców z całej Polski, tysiące płyt winylowych, CD i kaset, a także okazja do rozmów, wymiany doświadczeń i wzbogacenia swojej kolekcji o muzyczne perełki z najróżniejszych gatunków – od jazzu i rocka, przez elektronikę, aż po polskie klasyki. Wstęp wolny.
godz. 12:00, Zwiedzanie Dworu Artusa, Rynek Staromiejski 6
Wybierz się na zwiedzanie jednego z najbardziej charakterystycznych budynków toruńskiej Starówki. Wizyta w salach Dworu Artusa – pełnych luster, kryształowych żyrandoli i niezwykłych historii to wspaniała rozrywka dla starszych i młodszych. Pod okiem przewodnika będzie można zajrzeć do reprezentacyjnych sal (na co dzień niedostępnych dla gości), wysłuchać burzliwej historii miejsca i budynku, a także poznać wiele nieznanych szerzej ciekawostek i legend. Oprowadzanie odbędzie się przy grupie co najmniej 15 osób (liczba biletów jest ograniczona).
godz. 13:00, mecz TSŻ Toruń - ULKS Mustang Żołędowo, tor speedrowerowy, ul. Skierki 13
Pierwszy mecz torunian w sezonie 2025. Klub zaplanował również liczne niespodzianki dla kibiców. Tuż po meczu CS Superligi dojdzie do pojedynku w ramach CS Superligi Żaków, w którym TSŻ Biofarm Toruń pojedzie z ULKS Mustang Żołędowo. Wstęp wolny.
godz. 13:30, Pomalowane - warsztaty malarskie dla osób dorosłych, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Cykl zajęć malarskich skierowanych do osób dorosłych. Uczestnicy spotkań wykorzystują na nich podstawowe wiadomości dotyczące barwy oraz kompozycji. Ponadto mają okazję poznać różne techniki oraz style malarskie i popracować w zaaranżowanej pracowni malarskiej, gdzie od podszewki zapoznają się z warsztatem artysty malarza. Zajęcia prowadzi art. malarz Monika Myszkowska. Bilety: 30 zł dostępne w recepcji CSW i online. Limit miejsc: 20 osób. Czas trwania: 2 godz. Wiek: 18+.
godz. 14:30, godz. 18:00 Jesus Christ Superstar, Od Nowa, ul. Gagarina 35
Najnowsza premiera Teatru Muzycznego. Jedno z najsłynniejszych i najbardziej rewolucyjnych dzieł scenicznych XX wieku. Historia ostatnich dni Jezusa opowiedziana z perspektywy Judasza Iskarioty. Toruńska adaptacja powstaje w duchu teatru immersyjnego, w którym widz nie tylko ogląda, ale też doświadcza zdarzeń i aktywnie w nich uczestniczy. Nie ma podziału na scenę i widownię, dlatego dostępne są głównie miejsca stojące, a niewiele jest miejsc siedzących. Akcja została umiejscowiona współcześnie w świecie młodego pokolenia poszukującego nie tylko duchowości, ale i sensu życia. Muzyka: Andrew Lloyd Webber. Libretto: Tim Rice.
godz. 15:00, Opowieści familijne „Legendy toruńskie”, Teatr Miejsca, ul. Sukiennicza 6
W kameralnym teatrze, ukrytym w samym sercu miasta, ożyją legendy Torunia. Dąb, od którego wszystko się zaczęło, tajemnice prosto z zamkowej kuchni kucharza Jordana, plaga żab? Co jeszcze skrywa Toruń? Cena biletu: 40 zł (dzieci do lat 3 - wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc: pod numerem telefonu: 514 123 700, na messengerze Teatru Miejsca, drogą mailową: teatr.miejsca@gmail.com.
godz. 15:00, godz. 16:30, „Wieziemy tu kogucika”, czyli koncert na ludową nutkę, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3, sala prób
Koncert w ramach projektu „Czas dla nas” skierowanego do najmłodszych. W marcu tego roku obchodzimy 340. rocznicę urodzin J.S. Bacha. To świetny powód, by posłuchać muzyki tego genialnego kompozytora. Przy okazji porozmawiamy o czarach Pani Wiosny, dzięki której odmarzły po zimie i płyną wartko rzeczki i strumyki. Bilety dostępne w kasie w CKK Jordanki oraz online.
godz. 17:00, Późne Arcydzieła Fryderyka Chopina, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Koncert muzyki fortepianowej dla wszystkich. Grzegorz Niemczuk wystąpi ze swoim autorskim projektem „muzyka i słowo”. Bilety dostępne w kasie CKK Jordanki oraz online.
godz. 17:00, Kabaret Starszych Panów i Młodszej Pani, Torunianka Café, ul. Franciszkańska 16
Piosenki z Kabaretu Starszych Panów okraszone autorskim humorem rodem z kultowego programu telewizyjnego. Miłość, seks, zazdrość, rodzina, pieniądze – to tylko mała część tematów podjętych w najsłynniejszych piosenkach. Emocjonalna podróż z odrobiną powagi i swingu w wykonaniu zespołu Slavic Voices. Bilety: 50 zł.
godz. 18:00, „Wiśniowy Sad”, Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1
Spektakl w reżyserii Łukasza Kosa łączy przenikliwe obserwacje życia społecznego z montażem silnych emocji i zmianami perspektyw. Na scenie pojawi się dwanaście pełnokrwistych postaci połączonych siecią zależności, z którymi łatwo będzie się utożsamić. Nietradycyjny układ widowni, możliwość przemieszczania się w trakcie części przedstawienia oraz kostiumy z epoki pozwolą widzom zanurzyć się w świat bohaterów Czechowa.
godz. 18:00, Freygish Orchestra – koncert, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Co łączy muzykę klezmerską, bałkańską, grecką i turecką? Wspólnym mianownikiem tych gatunków jest skala muzyczna, znana jako freygish. Podczas koncertu przeniesiemy się na żydowskie wesele, gdzie rozbrzmiewały dźwięki pochodzące z Polski, Ukrainy, Rumunii i Mołdawii. Bilety: 40 zł dostępne online.
godz. 19:30, mecz Klub Sportowy Toruń - Betard Sparta Wrocław, Motoarena, ul. Szosa Pera Jonssona 7
Mecz inauguracyjny PGE Ekstraligi. Bilety dostępne online.

godz. 20:00, Dziwna wiosna – koncert, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3
Okrzyknięte najlepszym rock and rollowym trio w Polsce wraca z nowymi piosenkami o miłościach, nadziejach, kosmicznych podróżach, narkotykowych odlotach i miejskich przygodach. Muszkieterowie metalu wracają z płytą Plot Twist. Bilety odstępne online.
Planując udział w wydarzeniach organizowanych na Starówce lub wokół niej, najlepiej wybrać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Jeśli jednak planujesz wybrać się samochodem, możesz skorzystać z dostępnych parkingów, których lokalizację znajdziesz, klikając w poniższy link: https://mzd.torun.pl/parkowanie-w-toruniu/
Fot. © UMT 2025, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0