Po blisko dwóch latach zakończyły się prace związane z opracowaniem „Planu adaptacji miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030”.
Prace te przeprowadzała Arcadis Sp. z o.o. z Warszawy. „Plan adaptacji miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030” powstał w ramach projektu Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Miasto Toruń przystąpiło do tego projektu na mocy porozumienia zawartego w czerwcu 2015 r.
Celem planu adaptacji (MPA) jest włączenie zagadnień zmian klimatu w politykę rozwoju miasta. Plan zawiera uporządkowane i zhierarchizowane działania, jakie należy podjąć w perspektywie kilkunastu lat, a które pomogą w przystosowywaniu miasta do zmian klimatu i łagodzeniu negatywnych skutków tych zmian.
Miejski Plan Adaptacji składa się z części diagnostycznej i programowej. Diagnoza obejmuje między innymi analizę historycznych danych i scenariuszy klimatycznych w aspekcie podatności Torunia na prognozowane zmiany klimatu. W części programowej zdefiniowano cel nadrzędny, cele szczegółowe oraz działania adaptacyjne, których realizacja przyczyni się do zwiększenia odporności miasta na skutki zjawisk meteorologicznych oraz innych zdarzeń z nich wynikających.
Obecnie projekt „Planu adaptacji miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030” podlega strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, w ramach której każdy mieszkaniec Torunia może zapoznać się z tym dokumentem i wnieść swoje uwagi i spostrzeżenia odnoszące się do treści w nim zawartych.
Projekt miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu jest dostępny od 26 listopada 2018 roku przez 21 dni w formie pisemnej w siedzibie Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, przy ul. Wały gen. Sikorskiego 12, pok. 2 w godzinach pracy urzędu (7:30–17:00), w formie elektronicznej (pliki pdf) na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Torunia w zakładce „Ogłoszenia Prezydenta”.
Uwagi i wnioski do projektu Planu można wnosić:
- pisemnie na adres: Urząd Miasta Torunia Wydział Środowiska i Zieleni, ul. Wały gen. Sikorskiego 12 87-100 Toruń,
- drogą mailową na adres: wsiz@um.torun.pl - bez konieczności bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, z dopiskiem „uwagi i wnioski – projekt MPA”,
- faksem na numer: 56 611 87 89,
- ustnie do protokołu w siedzibie Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12, pok. 2 w godzinach pracy urzędu.
Uwagi lub wnioski złożone po upływie ww. terminu pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.
Fot. Michał Kunicki