Dziś 13 grudnia 2013 roku - 32. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W Toruniu uczczono jego ofiary.

Tradycyjnie już uroczystości upamiętniające wydarzenia lat 1981-1982 i członków opozycji, uczestników patriotycznych manifestacji, brutalnie stłumionych przez komunistyczne władze, odbyły się w Toruniu przeddzień rocznicy 13 grudnia.

O godzinie 20.00 w kościele akademickim została odprawiona Msza w intencji ofiar stanu wojennego i zmarłej niedawno Marianny Popiełuszko, matki błogosławionego księdza Jerzego, od niedawna honorowej obywatelki województwa kujawsko-pomorskiego. Po nabożeństwie goście uroczystości spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie obejrzeli film Remigiusza Stasiaka i Mariusza Ludy „Mroźną nocą ‘81” oraz wystawę „586 dni stanu wojennego”, przygotowaną przez bydgoską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Wojewoda Ewa Mes i marszałek Piotr Całbecki wręczyli zasłużonym członkom opozycji z regionu medale „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

10 minut przed północą z 12 na 13 grudnia złożono kwiaty pod tablicą wmurowaną w ścianę kościoła akademickiego. Upamiętnia patriotyczną manifestację torunian w maju 1982 r., brutalnie rozpędzoną przez milicję peerelowską. W imieniu samorządu miejskiego wiązankę pod tablicą złożyli prezydent Torunia Michał Zaleski, jego zastępca Ludwik Szuba oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz. 

13 grudnia wieczorem w oknie urzędu pojawi się zapalona świeca, symbolizująca pamięć ofiar wydarzeń sprzed ponad 30 lat i solidarność z tymi, którzy w wielu miejscach globu wciąż walczą o wolność.