W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na toruńskich Koniuchach zostało odsłonięte epitafium upamiętniające 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Uroczystość odbyła się 7 kwietnia 2013 r., w niedzielę miłosierdzia Bożego, gdyż to właśnie w wigilię tego święta trzy lata temu doszło do tragedii. Odsłonięcie miejsca pamięci poprzedziła Msza Św. w sanktuarium, będąca jednocześnie odpustem parafialnym, podczas której modlono się za ofiary katastrofy. Poświęcenia epitafium dokonał  biskup toruński ks. Andrzej Suski. Uroczystość zgromadziła w kościele kilkuset mieszkańców Torunia i okolicznych gmin, przedstawiceli kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, parlamentarzystów i przedstawicieli władz miasta.

- Wierzymy, że niebo zostało szeroko otwarte dla każdej ofiary katastrofy smoleńskiej. Z tym przekonaniem pożegnaliśmy przed trzema laty każdą córkę i każdego syna polskiej ziemi, którzy tamtego pamiętnego dnia zginęli pod Smoleńskiem, służąc Ojczyźnie mówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziś, spoglądając na to nowe toruńskie epitafium, przypominamy sobie imię i nazwisko każdego z nich. Oddajemy im – jak głosi okolicznościowy napis – hołd w dniu ważnym przede wszystkim ze względu na obchodzoną dziś Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wiemy, że tego rodzaju tablice służą podtrzymaniu ludzkiej pamięci. I zapewne z takim zamysłem odbieramy jej odsłonięcie i poświęcenie, aby w toruńskiej pamięci nigdy nie zatarło się wspomnienie po ludziach, którzy reprezentowali także nas, nasze miasto i majestat Rzeczypospolitej.

Epitafium ma kształt ceglanej ściany, której centralną częścią są płaskorzeźby z brązu, przedstawiające twarze Lecha i Marii Kaczyńskich. Po obu ich stronach w murze są umieszczone metalowe tabliczki - cegiełki z wygrawerowanymi nazwiskami pozostałych 94 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Całość wieńczy cytat z Jana Kochanowskiego: "Jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie". Inicjatorem powstania epitafium był poseł PiS Zbigniew Girzyński, popiersia zaprojektował  toruński artysta rzeźbiarz Tadeusz Antoni Wojtasik, a napisy oraz tabliczki imienne wykonał metal grafik Jeremi Kozłowski.