Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia kolejne ostrzeżenie I stopnia o przymrozkach. Ostrzeżenie obowiązuje 9 maja.

Prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków 9 maja br. w godz. 1:00 - 7:00 wynosi 80 procent. Lokalnie prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, przy gruncie do około -3°C.

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:

1. Unikać długotrwałego przebywania na wolnym powietrzu. Szczególnie dotyczy to osób w wieku podeszłym, małych dzieci i osób osłabionych, osób z zaburzeniami krążenia obwodowego krwi, rekonwalescentów, niepełnosprawnych oraz przemęczonych.

2. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby spożywające alkohol, ponieważ po spożyciu alkoholu dochodzi do wychłodzenia organizmu znacznie szybciej niż u osoby, która alkoholu nie spożywała. Wychłodzeniu osoby pod wpływem alkoholu sprzyja fałszywe „uczucie ciepła” - osoba taka nie czuje zimna i w związku z tym nie podejmuje działań obronnych przed wychłodzeniem.
Przy niskich temperaturach, jakie utrzymują się obecnie, zaleca się nie opuszczanie ogrzewanych pomieszczeń osobom, które spożywały alkohol i całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu na wolnym powietrzu. 

3. Osoby mające długotrwale przebywać na wolnym powietrzu powinny pamiętać o prawidłowym ubiorze:

  • kilka warstw odzieży (3 do 4 cieńszych zamiast 1 grubej) – na tzw. „cebulkę”; Zalecane materiały ubrań : bawełna, flanela, polar, materiały termoaktywne.
  • solidnie zabezpieczyć części ciała znajdujące się najdalej od tułowia : dłonie – luźne rękawiczki (mogą być podwójne), stopy – grube skarpety(mogą być podwójne) i nie uciskające (niezbyt mocno dopasowane) obuwie, uszy – odpowiednia czapka zasłaniająca uszy lub nauszniki (można stosować również tzw. grube „kominiarki”, które osłaniają uszy, usta i nos – szczególnie zalecane u wychodzących na zewnątrz starszych dzieci i młodzieży.

4. Na odsłonięte części twarzy stosować wazelinę, maść cholesterolową, albo inne preparaty dostępne w aptekach opisane jako służące ochronie przed mrozem (szczególnie u dzieci).

5. W razie odmrożeń:

  • I stopnia – objawy: blada do żółtawej skóra, później zaczerwienienia, ból – należy stopniowo ogrzewać poprzez zanurzenie w chłodnej wodzie, a następnie stopniowo
    i powoli ogrzewać dodając coraz cieplejszej, aż do przywrócenia ciepłoty częściom odmrożonym.
  • II stopień i wyższe – główne objawy : powstają obszary blade, sine, pojawiają się sinofioletowe wybroczyny, pęcherze i rany – zależnie od rodzaju uszkodzeń – przy niewielkich
    uszkodzeniach można zastosować ogrzewanie jak przy I stopniu, każdorazowo założyć opatrunki i koniecznie, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Fot. © UMT 2025, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0