11 zabytków zyska nowe oblicze dzięki wsparciu finansowemu miasta. Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowy na dotacje konserwatorskie.

Wnioski o dotację Biuro Miejskiego Konserwatora zabytków przyjmowało do końca lutego. Na sesji 21 marca radni zdecydowali o przyznaniu wsparcia finansowego jedenastu wnioskodawcom.

Największą kwotą, 200 tysięcy złotych, miasto wesprze prace konserwatorskie malowideł ściennych oraz konserwatorsko-remontowe nawy głównej w kościele garnizonowym na placu św. Katarzyny. 130 tysięcy złotych otrzyma muzeum diecezjalne m. in. na przygotowanie ekspozycji. Po 90 tysięcy złotych miasto przyznało na naprawę murów fortu IV oraz na remont dachu kamienicy przy ul. Szerokiej 28/ Łaziennej 19. Prócz tego, przy wsparciu finansowym miasta konserwacji poddane zostaną epitafia w katedrze św. Janów, rzeźba św. Jakuba w koście pod jego wezwaniem, a także balustrada chóru muzycznego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Prócz tego wsparcie na remont dachów otrzymają wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Warszawskiej 2 i Mickiewicza 61.

Lista beneficjentów tutaj

- To pieniądze mieszkańców Torunia są przeznaczane na konkretny cel: na remont zabytków w naszym mieście. Są one jednak tylko częścią tego, co Państwo wydajecie na cele związane z zabytkami. Wszystkim Państwu dziękuję za tę pieczołowitą dbałość o obiekty zabytkowe w naszym mieście, w miarę naszych możliwości będziemy nadal Państwa działania wspierać  - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

W bieżącym roku w budżecie miasta na dotacje konserwatorskie przeznaczono 1 050 000 zł. W pierwszym terminie składania wniosków o dotacje do podziału było 671 tysięcy złotych. Obecnie, do 30 kwietnia br. trwa nabór wniosków w drugim terminie przyznawania dofinansowania.

Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków są przyznawane na podstawie uchwały Rady Miasta Torunia nr 588/04 z 16 września 2004 r. z późn. zm.