Trwają nasadzenia zieleni wzdłuż nowej linii tramwajowej na północ Torunia. W pasach wzdłuż jezdni, chodników i dróg rowerowych sadzone są krzewy i byliny, a tam gdzie to możliwe, także drzewa.

Nowa linia tramwajowa będzie przebiegała z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli, która powstaje przy ul. Heweliusza. Zakres inwestycji, realizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji, był bardzo rozległy. Obejmował nie tylko budowę samego torowiska, ale także przebudowę układu drogowego oraz powstanie fragmentu Trasy Staromostowej, czyli alei 700-lecia Torunia.

Wzdłuż nowej linii tramwajowej powstało 27 platform przystankowych, z czego 14 będzie miało formę obsadzonych pnączami zielonych przystanków, m.in. przy Szosie Chełmińskiej – przy targowisku i skrzyżowaniach z ul. Bema, Trasą Raczkiewicza, ul. Żwirki i Wigury oraz Długą i Mohna. Z 13 tys. m toru pojedynczego torowiska, ponad 5 tys. m zaplanowano w technologii zielonej – przestrzenie między torami obsadzone zostaną trawą lub rozchodnikiem.
Krzewa i byliny przewidziano m.in. na skrzyżowaniach Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza i z ul. Długą, skrzyżowaniu Polnej i Ugorów oraz na rondach Czadcy i Strobanda. Na nowo został urządzony skwer przy Cinema City i przy al. 700-lecia Torunia, gdzie powstała wielobarwna kompozycja bylin takich, jak: berberysy, rozchodniki, budleje, dzwonki karpackie i lawenda. Zieleń pojawi się też w rejonie parkingu przy ul. Małachowskiego i na skrzyżowaniach z ul. Watzenrodego.

Łącznie wzdłuż nowej linii tramwajowej posadzone będą dziesiątki tysięcy sadzonek gatunków przystosowanych do warunków miejskich, jak: rozplenica japońska, berberys Red Carpet, berberys Atropurpurea, tawuła Golden Princes, kostrzewa sina, jałowiec płożący, wrzos pospolity, budleja i inne. Zaplanowano też posadzenie około 150 drzew, w tym m.in. dęby szypułkowe i sosny.

Na ul. Watzenrodego, zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, pozostawiono bezdrzewny pas jako korytarz dla nietoperzy przemieszczających się tamtędy z okolicznych lasów. W zamian w tym rejonie nie zabraknie łąk kwietnych, utrzymujących wilgoć i przyjaznych dla owadów, ptaków i małych ssaków.

Fot. Sławomir Kowalski