Beata Zjawin i Krzysztof Lisiecki dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń odwiedzili Chile i obserwowali na żywe zaciemnienie słońca. W ramach projektu Eclipse de Sol Chile 2019 odwiedzili także Obserwatorium Paranal.

Studenci Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK biorą udział w międzynarodowym projekcie badawczym Eclipse de Sol 2019. Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń mogli polecieć do Chile i stamtąd obserwować lipcowe zaciemnienie słońca. Udało im się także zwiedzić teleskopy VLT znajdujące się w Obserwatorium Paranal w Chile.

- Są to teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO, do którego należy również Polska. Mieliśmy okazje przyjrzeć się z bliska 8-metrowym lustrom teleskopów oraz zobaczyć centrum sterowania. Zarówno ten widok, jak i uzyskanie informacji na temat trudności z zaprojektowaniem, wykonaniem oraz przewozem zwierciadeł zrobiły na nas wielkie wrażenieprzyznają.

Studenci z Torunia mieli okazję zaobserwować jeszcze jedno ciekawe zjawisko - chmury nad pustynią Atacama. Jest to najbardziej suche miejsce na Ziemi, gdzie nieprzyjazne astronomom chmury pojawiają się niezwykle rzadko.