Rada Miasta Torunia na ostatniej sesji przyjęła dwa programy zdrowotne związane z chorobami płuc.

Chodzi o „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) dla mieszkańców Gminy Miasta Toruń na lata 2024–2028” oraz „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki raka płuc dla mieszkańców Gminy Miasta Toruń na lata 2024–2028”.

Programy zostały przygotowane na podstawie rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to przewlekłe schorzenie układu oddechowego, które powoduje ograniczenie przepływu powietrza do płuc. Charakteryzuje się postępującym upośledzeniem wentylacji płucnej, przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych i trwałym uszkodzeniem płuc. POChP jest często spowodowana długotrwałym narażeniem na czynniki szkodliwe, takie jak dym tytoniowy czy zanieczyszczenia powietrza. 

Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Liczba zachorowań na raka płuca wynosi około 22 tysięcy rocznie. Rak płuca jest dwukrotnie częściej rozpoznawany u mężczyzn, ale liczba zachorowań kobiet stale się zwiększa. Przyczynami raka płuca są: palenie tytoniu (około 90% zachorowań) – czynne i bierne (przebywanie w sąsiedztwie palących i wdychanie dymu z ich papierosów, dotyczy głównie dzieci i młodzieży), a także inne przyczyny (około 10% zachorowań) związane z czynnikami środowiskowymi (np. narażenie na radon, azbest lub niektóre metale) lub przyczynami genetycznymi.

Uchwała w sprawie przyjęcia „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) dla mieszkańców Gminy Miasta Toruń na lata 2024–2028”.

Uchwała w sprawie przyjęcia „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki raka płuc dla mieszkańców Gminy Miasta Toruń na lata 2024–2028”.

Fot. gov.pl