Tancerze jednej z pięciu najlepszych na świecie grup salsy wystąpią w Toruniu 9 czerwca 2013 r. - uzgodnił prezydent Michał Zaleski z Ambasador Republiki Kolumbii w Polsce.

Tę atrakcyjną ofertę kulturalną przywiozła do Torunia pani Victoria González Ariza, Ambasador Republiki Kolumbii w Polsce, która gościła 4-5 marca 2013 r. w naszym mieście na Forum Gospodarczym. W Hotelu Filmar otworzyła konferencję zatytułowaną „Szanse Kolumbii w zakresie inwestycji, handlu i turystyki”.  Przy tej okazji spotkała się po raz drugi z prezydentem Michałem Zaleskim, by skonkretyzować plany współpracy kulturalnej Kolumbii z Toruniem, o których była mowa podczas jej poprzedniej wizyty w naszym mieście, 8 listopada 2012 r. Tak jak poprzednio, towarzyszyli jej pierwszy sekretarz i attache kulturalny ambasady Libardo Ospina i asystentka Anna Gadziemska.

Wspólnie uzgodniono przyjazd do Torunia 9 czerwca 2013 r. pięciu par tanecznych z Colombian Salsa Swing Latino, jednej z kilku najlepszych na świecie grup tańczących salsę, finalistów światowych turniejów tego tańca. Jego kolumbijska odmiana jest, według słów pani ambasador, niezwykle widowiskowa, a artyści nie tylko prezentują znakomitą technikę taneczną, ale mają także bardzo efektowne stroje. Szczegóły techniczne występu zostaną jeszcze doprecyzowane, ale wiadomo już, że pokaz prawdopodobnie odbędzie się w plenerze, a wstęp będzie wolny.  Zobacz TUTAJ.

To nie koniec kolumbijskich akcentów kulturalnych w Toruniu. W październiku jest planowana prezentacja kina kolumbijskiego (być może w ramach festiwalu Tofifest), a w listopadzie na Targi Książki (4-10 listopada) przyjedzie Dasso  Saldívar, słynny kolumbijski biograf Gabriela Garcii Marqueza, autor książki „Gabriel Garcia Marquez. Podróż do źródła” (wyd. w Polsce w 2001 r.), który z pomocą samego pisarza dotarł do miejsc i osób szczególnie związanych z autorem „Stu lat samotności", odbył setki rozmów i wywiadów z osobami, które go znały, a rezultaty swojej pracy zawarł w trzynastu rozdziałach sagi rodu Garcíi Márquezów, bogato ilustrowanej fotografiami z domowego archiwum rodziny.

Pani Ambasador zaproponowała też pośredniczenie w kontaktach między Toruniem a kolumbijskim miastem Cartagena, którego zabytkowy port, katedra i liczne pałace oraz największy w Ameryce Południowej zespół fortyfikacji są wpisane Listę UNESCO.
Prezydent  Torunia odniósł się do tych wszystkich propozycji z zainteresowaniem. Ze swej strony prosił Panią Ambasador o uwzględnienie Torunia na szlaku kolumbijskich misji gospodarczych w Polsce.