W niedzielę świętowaliśmy 95. rocznicę wyzwolenia Torunia spod zaboru pruskiego. 18 stycznia 1920 r. Toruń, po przeszło stu latach zaboru pruskiego, znowu stał się miastem polskim.
Obchody rocznicy tego wydarzenia rozpoczęły się już w piątek, 16 stycznia 2015 r. od złożenia kwiatów na grobie pierwszego, komisarycznego prezydenta wyzwolonego Torunia - dra Ottona Steinborna oraz pod pomnikami wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego i gen. Józefa Hallera, dowódcy polskiej armii, która wkroczyła do Torunia w styczniu 1920 r., realizując postanowienia traktatu wersalskiego.
W niedzielę, 18 stycznia na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości z udziałem wojska. Dla mieszkańców Torunia zaśpiewała „Mała Rewia”, a z balkonu ratusza rozległy się pamiętne słowa gen. Józefa Hallera „Serdeczne dzięki wam od wojska polskiego za świetne powitanie, które wskazuje, że tu była, jest i będzie tylko Polska, że jesteście gotowi do spełnienia wszystkich obowiązków narodowych i do ofiar dla dobra odrodzonej Polski”. Po przemówieniach prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przedstawiciela marszałka województwa Bractwo Kurkowe wystrzeliło na wiwat z armatki, a orkiestra wojskowa dała krótki koncert melodii wojskowych. Dziesiątki widzów zgromadziła wystawa dokumentów, fotografii i innych pamiątek z „Torunia roku 1920” przygotowana przez toruńskie Muzeum Historyczno-Wojskowe. Niepodległościowy wieczór w Dworze Artusa zakończył się brawurowym recitalem Edyty Geppert, która przypomniała m.in. wspaniałe teksty autorów międzywojennych.
95 lat temu, 18 stycznia 1920 r. około godziny 15.00 do Torunia weszły jednostki wojska polskiego, realizujące postanowienia traktatu wersalskiego. W rocznicę tych wydarzeń jak co roku w Toruniu odbywają się uroczystości, których bohaterami są: płk. Stanisław Skrzyński, dowódca Dywizji Pomorskiej, która jako pierwsza wkroczyła do Torunia od strony Podgórza, dr Otton Steinborn - prezes Polskiej Rady Ludowej i komisaryczny prezydent Torunia, który powitał polskie wojsko na placu przez Dworcem Miejskim (dziś plac 18 Stycznia), wojewoda pomorski Stefan Łaszewski, który 20 stycznia 1920 r. przyjechał do Torunia wraz z ministrem byłej Dzielnicy Pruskiej Władysławem Seydą i starostą krajowym pomorskim Józefem Wybickim, a także dowódca Frontu Pomorskiego, generał Józef Haller, który przybył do Torunia 21 stycznia 1920 r. i wygłosił przemówienie z balkonu Ratusza Staromiejskiego.