W Toruniu powstanie Międzynarodowy Instytut Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. To pierwsza tego typu jednostka w północnej Polsce. „(…) To projekt, który łączy ludzi, instytucje i idee – z korzyścią dla Polski i całej wspólnoty europejskiej” - czytamy na stronie PAN.
Misją Instytutu będzie prowadzenie badań nad jakością żywności, stanem środowiska i zdrowiem publicznym, a także łączenie nauki podstawowej z przemysłem.
Formalne powołanie Międzynarodowego Instytutu Chemii Analitycznej PAN jest spodziewane w 2026 roku. Porozumienie w tej sprawie podpisali marszałek województwa Piotr Całbecki, prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego prof. Bogusław Buszewski (czł. rzecz. PAN), prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski oraz wiceprezes PAN prof. Mirosława Ostrowska.
Celem powstającego Instytutu jest nie tylko prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie, ale również wdrażanie ich efektów do praktyki gospodarczej i społecznej. Zakres działalności jednostki obejmie zagadnienia związane z jakością powietrza i żywności, toksykologią środowiskową, oceną ryzyka chemicznego oraz badaniami nad substancjami szkodliwymi obecnymi w środowisku i produktach konsumenckich.
Jak zaznaczył prezes PAN - Instytut ma za zadanie „wypełnić mapę kompetencyjną kraju”, poprzez stworzenie mostu łączącego badania akademickie z potrzebami przemysłu i społeczeństwa. Bardzo ważne znaczenie będzie miała współpraca z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które zyskają dostęp do wyników najnowszych badań i rozwiązań technologicznych.
Nowy Instytut ma ambicję być ośrodkiem, który nie tylko generuje wiedzę, ale również aktywnie uczestniczy w jej praktycznym wykorzystaniu. Jak czytamy na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk: „(...) Międzynarodowy Instytut Chemii Analitycznej PAN to wyraz nowego podejścia Polskiej Akademii Nauk do organizowania działalności badawczej - opartego na współpracy, interdyscyplinarności i zorientowaniu na efekty wdrożeniowe. Powstanie instytutu w Toruniu to krok ku silniejszej obecności PAN w północnej Polsce, ale także dowód na to, że współczesna nauka może i powinna służyć rozwojowi społecznemu, gospodarczemu i cywilizacyjnemu. To projekt, który łączy ludzi, instytucje i idee – z korzyścią dla Polski i całej wspólnoty europejskiej."
Źródło: Strona internetowa Polskiej Akademii Nauk
Fot. Mikołaj Kuras dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego