Jan Gessek pokieruje Specjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę na stanowisku dyrektora tej placówki rozpoczął 1 października 2024 roku.
- Gratuluję panie dyrektorze. Przed panem trudne zadanie. Najbliższe lata są kluczowe dla kondycji naszego szpitala. Jeśli placówka nie podejmie odpowiednich działań w stronę przeobrażenia szpitala w jednostkę specjalistyczną o pewnym profilu, to otoczenie konkurencyjne, ale również obostrzenia w kontekście wymogów kontraktacji, mogą sprawić że nadal będzie w trudnej sytuacji – mówi Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
W połowie lipca br. uchwałą nr 49/24 Rady Miasta Torunia została powołana komisja w celu przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora SSM im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej przewodniczącą została Dagmara Zielińska, zastępca Prezydenta Miasta Torunia. W składzie komisji zasiadali również: Szymon Kudlicki, Aleksandra Wachowiak-Kaźmierczak, Agnieszka Wasita, Anna Szytniewska oraz Adrian Mól, jako przedstawiciele podmiotu tworzącego. Radę Społeczną reprezentował Marcin Czyżniewski.
Zgodnie z zarządzeniem nr 188 Prezydenta Miasta Torunia z dnia 2 sierpnia 2024 r. do dnia 20 sierpnia 2024 r. trwał nabór ofert na stanowisko dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W wyznaczonym terminie wpłynęło 6 ofert. Komisja w dniu 22 sierpnia 2024 r. dokonała ocen złożonych ofert pod względem poprawności formalnej. Po dokonaniu ocen do kolejnego etapu konkursu – indywidualnych rozmów zakwalifikowały się 4 osoby. Po przeprowadzonych w dniu 3 września br. rozmowach z kandydatami komisja w drodze tajnego głosowania dokonała wyboru kandydata na stanowisko dyrektora SSM. Kandydatem wybranym na to stanowisko został Jan Gessek.
- Chcę podziękować za to zaufanie, którym zostałem obdarzony. To dla mnie naprawdę wyjątkowy dzień. Czuję ogromne wsparcie zarówno ze strony pana prezydenta, pani prezydent, ale też ze strony zespołu szpitala miejskiego. Tu jestem na tysiąc procent przekonany, że jest to zespół bardzo progresywnie nastawiony na rozwój. To zespół świetnych specjalistów w wielu dziedzinach. Dostaliśmy wiele szans i mam nadzieję, że będziemy je wykorzystywać w najbliższym czasie. Jesteśmy w Krajowej Sieci Onkologicznej, wkrótce też powinna ukonstytuować się Krajowa Sieć Kardiologiczna. Szpital ma trudną sytuację finansową, z czego zdaję sobie sprawę i będę w najbliższym czasie analizował optymalizację działań w tym zakresie – podkreśla nowy dyrektor szpitala.
Na stanowisko dyrektora został powołany na okres 6 lat. Od 1 października 2024 roku do 30 września 2030 roku, zgodnie z przepisami art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2024 r., poz. 609 i 721) oraz art. 46 ust. 3 i art. 49 ust. 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799).
Jan Gessek jest absolwentem Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia magisterskie na kierunku „zdrowie publiczne”. W latach 2005-2018 pracował jako ratownik medyczny w szpitalach w Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Toruniu i Wąbrzeźnie. Od 2011 do 2016 roku był nauczycielem akademickim w Katedrze Medycyny Ratunkowej CM UMK w Bydgoszczy. Od 2018 roku pełnił funkcję zastępcy, a następnie dyrektora Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności w Ministerstwie Zdrowia. Od kwietnia 2021 roku do czerwca 2024 roku był dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Od lipca br. pełnił obowiązki dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mogilnie.
Koncepcja Jana Gesska dotycząca rozwoju działalności Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu skupia się na następujących założeniach:
- zwiększeniu potencjału wykonywanych świadczeń na oddziale kardiologii i intensywnej opieki kardiologicznej,
- rozwinięciu procedur z zakresu neurochirurgii i neuroradiologii,
- utworzeniu poradni POZ i wyodrębnionego zespołu poradni przyszpitalnych,
- zwiększeniu realizacji przeszczepów szpiku,
- zwiększeniu realizacji świadczeń onkologicznych w oddziale urologii,
- utworzeniu dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej,
- zwiększeniu liczby łóżek OIOM,
- utworzeniu w strukturze oddziału chirurgii wydzielonej części chirurgii naczyniowej,
- zwiększeniu realizacji świadczeń chirurgii onkologicznej,
- rozbudowy bloków operacyjnych,
- rozbudowy zakładu diagnostyki obrazowej,
- budowy nowego budynku z wyniesionym lądowiskiem HEMS,
- rozwoju szpitala ukierunkowanego na pozyskanie kadry medycznej,
- rozwoju badań klinicznych niekomercyjnych i komercyjnych,
- rozwoju współpracy z jednostkami klinicznymi oraz utworzenie oddziałów klinicznych,
- realizacji wspólnie z Gminą Miasta Toruń programów profilaktycznych.
Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
Początki Szpitala Miejskiego w Toruniu sięgają 1868 roku. Budynki ówczesnej lecznicy mieściły się przy ul. Dąbrowskiego, jednak na skutek rosnących potrzeb rozwijającego się miasta, wystąpiono o budowę nowego szpitala przy ul. Batorego. 28 sierpnia 1868 roku położono kamień węgielny, budowę rozpoczęto w 1908 roku, a już 4 maja 1910 roku oddano szpital do użytku.
Od stycznia 1998 roku podstawowa działalność statutowa Szpitala realizowana jest w wyodrębnionych funkcjonalnie i organizacyjnie oddziałach, zakładach, pracowniach i poradniach. Obecnie toruński Szpital Miejski dysponuje 245 łóżkami. W roku 2023 zrealizowano 36 508 hospitalizacji i udzielono 66 849 porad specjalistycznych.
Ostatnie lata toruńskiego Szpitala Miejskiego zapiszą się w historii placówki jako lata dynamicznego rozwoju oraz znaczącej poprawy warunków leczenia Pacjentów i pracy personelu. W marcu 2023 roku przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku SSM powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy, którego celem jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego, na miarę XXI wieku.
W październiku 2023 roku do użytku oddany został nowy budynek z przeznaczeniem na działalność Oddziału Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Gastroenterologii oraz Pracowni Endoskopowej. Nowa lokalizacja to oprócz większej bazy łóżkowej nowoczesne, małe sale chorych, węzły sanitarne, komfort hospitalizacji ale również przystosowanie dla osób z niepełnosprawnościami.
Niespełna rok od tego wydarzenia szpital miejski wzbogacił się o nową Pracownię Elektrofizjologii oraz Radiologii Zabiegowej. Do funkcjonowania Pracowni niezbędny był zakup nowoczesnego angiografu.
Rok 2024 to również zakwalifikowanie Szpitala Miejskiego w Toruniu do Krajowej Sieci Onkologicznej. Toruńska placówka zdrowia stanie się Specjalistycznym Ośrodkiem Leczenia Onkologicznego SOLO II.
W związku z zakwalifikowaniem naszej placówki do II poziomu Krajowej Sieci Onkologicznej do priorytetowych realizacji na rok 2024 należała wymiana robota Da Vinci i kontynuacja świadczenia zabiegów robotycznych. Warto nadmienić, że toruński Specjalistyczny Szpital Miejski pozyskał robota Da Vinci jako drugi szpital w Polsce, w roku 2016. Po 8 latach swojej wytężonej pracy nadszedł czas wymiany na nowy model.
Najbliższe miesiące dla toruńskiego Szpitala Miejskiego będą nie mniej pracowite. W planach między innymi stworzenie własnego Zakładu Diagnostyki Obrazowej z własnym tomografem komputerowym.
Fot. © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0