Trwają intensywne prace przy przebudowie Szosy Lubickiej, na które Toruń otrzymał ponad 3,1 mln złotych ze środków rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Po pierwszym przetargu zostały wolne środki, które MZD chce przeznaczyć na wykonanie dodatkowych prac.

Po rozstrzygnięciu przetargu na przebudowę Szosy Lubickiej, na odcinku od ul. Dziewulskiego do ul. Olsztyńskiej oraz przejścia podziemnego na wysokości ul. Piskorskiej okazało się, że zaproponowane przez potencjalnych wykonawców ceny nie wyczerpują w całości przyznanych środków. A trzeba zaznaczyć, że w zasadach ich przyznawania jest zapis mówiący o tym, że subwencję należy wykorzystać w całości i to w roku kalendarzowym, w którym ją pozyskano. Niewykorzystanie całego dofinansowania powoduje, że w kolejnym roku, miasto nie może się o nie ubiegać ani z niego skorzystać.

W związku z tym podjęto decyzję o tym, że remont Szosy Lubickiej obejmie większy zakres niż pierwotnie zakładano. Wykonanie dodatkowych, nie planowanych wcześniej prac, było uzależnione od opracowania dokumentacji i uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń oraz decyzji administracyjnych, dlatego dopiero po zakończeniu tego etapu, 21 października 2024 r. został ogłoszony przetarg na remont kolejnego odcinka Szosy Lubickiej. Tym razem fragmentu od ul. Olsztyńskiej do ul. Kłodzkiej, wraz ze skrzyżowaniem z ul. Olimpijską. Zakres prac przewidziany do wykonania na tym fragmencie obejmuje roboty nawierzchniowe (frezowanie tylko warstwy ścieralnej i ułożenie nowej), regulacje istniejących urządzeń infrastruktury podziemnej i odtworzenie oznakowania poziomego. Wykonanie tych prac potrwa dwa tygodnie, czyli okres przewidziany w dokumentacji przetargowej.

Co się dzieje na Szosie Lubickiej?

Od kilku tygodni trwa remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ul. Olsztyńskiej oraz przejścia podziemnego na wysokości ul. Piskorskiej. Odnawiany fragment drogi posiadał liczne spękania i koleiny. Z kolei przy studzienkach pojawiły się ubytki, a część z nich była zapadnięta. Do tej pory wykonawca sfrezował starą nawierzchnię na całym odcinku, wymienił elementy infrastruktury kanalizacji deszczowej, wyregulował studnie oraz wpusty deszczowe. Wymieniono także pętle indukcyjne, które stanowią integralną część sygnalizacji świetlnej. Równolegle dokonano wymiany części słupów oświetleniowych wraz z oprawami.

Pod koniec tego tygodnia planowane jest układanie nowej nawierzchni na pozostałym odcinku. Po zakończeniu tych prac, będzie malowane oznakowanie poziome i wykonywane będą roboty brukarskie w obrębie przejść dla pieszych. Sukcesywnie będzie wymieniane także oświetlenie drogowe. Remont obejmuje też przejście podziemne na wysokości ulicy Piskorskiej - do tej pory rozebrano elementy schodów i barierek.

fot. MZD w Toruniu