Na toruńskiej starówce rusza „Staromiejski bookcrossing”. Akcję swobodnej wymiany książek zainicjowało Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.
Miasto – za pośrednictwem Biuro Toruńskiego Centrum Miasta - postanowiło przenieść na grunt toruński ideę swobodnej wymiany książek oraz czytelnictwa. W tym celu zainicjowało akcję „Staromiejski bookcrossing”. W kilku staromiejskich restauracjach i kawiarniach ustawione zostaną charakterystyczne regały i półki wypełnione książkami i czasopismami. Klienci będą z nich mogli korzystać podczas wizyty w lokalu lub zabrać wybraną książkę do domu i zwrócić przy kolejnym pobycie w jednym z bookcrossingowych punktów.
- Staromiejski bookcrossing zaczyna od współpracy z sześcioma przedsiębiorcami ze starówki. Będziemy się starać o poszerzenie sieci tych społecznych wypożyczalni książek o kolejne punkty – zapowiada p.o. dyrektora BTCM Maja Nakonowska.
Od najbliższego weekendu z literaturą spotkają klienci:
1. Hotelu Karczmy Spichrz, Mostowa 1;
2. Spaghetterii Pasta&Basta, Rynek Staromiejski 10;
3. Makaronerii, Most Pauliński 12;
4. Karczmy Gęsia Szyja, Podmurna 28;
5. Cukierni Sowa, Rynek Staromiejski 4;
6. Gessler Restauracji U Kucharzy, Rynek Staromiejski 21;
7. Pierogarni Stary Młyn, Łazienna 28/1;
8. Pierogarni Stary Toruń, Most Pauliński 2-10.
Książki na potrzeby akcji przekazały:
- Księgarnie MATRAS,
- Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu,
- Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,
- Muzeum Okręgowe w Toruniu,
- Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu,
- pracownicy Urzędu Miasta Torunia, wśród których przeprowadzono zbiórkę książek na potrzeby akcji.
Łącznie zebrano ponad 500 książek. Nie wszystkie zostaną od razu wystawione. 100 zostanie w rezerwie, na doposażenie w trakcie akcji.
Na bookcrossingowych regałach, oprócz oznakowanych specjalną pieczątką książek, znajdzie się regulamin akcji dostępny w czterech wersjach językowych (polski, angielski, niemiecki i rosyjski) tak, by również odwiedzający Toruń turyści obcojęzyczni mogli zapoznać się z ideą akcji. Do każdej książki dołączona zostanie okolicznościowa zakładka. Na półkach dostępna będzie pocztówka ze zdjęciami bookcrossingowych punktów, którą każdy chętny będzie mógł zabrać na pamiątkę lub wysłać do znajomych. każdy z lokali bioracych udział w akcji zostanie znaczony specjalną nalepką.
Autorką i wykonawcą aranżacji plastycznej regałów i półek jest toruńska artystka Natasza Piskorska.
Staromiejski bookcrossing jest jednym z zadań przyjętego 11 marca br. Zarządzeniem Nr 53 Prezydenta Miasta Torunia „Programu działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu” oraz przykładem dobrej współpracy Biura Toruńskiego Centrum Miasta ze staromiejskimi przedsiębiorcami.