Nowy podział Torunia na stałe obwody głosowania i zmiany w lokalizacji siedzib komisji wyborczych będą przedmiotem głosowania Rady Miasta Torunia na najbliższej sesji, 24 stycznia 2012 r. 

Projekt stanie na radzie w związku z nowelizacją prawa wyborczego. Ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kodeksie wyborczym zobowiązała rady do podziału gmin na okręgi wyborcze i stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic i siedzib obwodowych komisji wyborczych. Toruńscy radni uczynili już pierwszy krok, przyjmując na sesji 25 października 2012 r. uchwałę w sprawie okręgów wyborczych. Teraz, w terminie trzech miesięcy od tej daty muszą wyznaczyć i ponumerować stałe obwody głosowania oraz wskazać siedziby obwodowych komisji wyborczych.
A tymczasem od ostatnich wyborów w październiku 2011 r. przybyło kilka nowych ulic i zaszły zmiany demograficzne, które trzeba uwzględnić w nowym podziale. Miasto było wówczas podzielone na 112 stałych obwodów głosowania. Kryterium, na podstawie którego ustala się obszar takiego obwodu, to ilość mieszkańców, wynosząca zgodnie z kodeksem wyborczym od 500 do 3000 mieszkańców. Na liczbę tę składają się:

  • wyborcy ujęci w stałym rejestrze wyborców z urzędu,
  • wyborcy wpisani do rejestru na wniosek,
  • pozostałe osoby zameldowane w gminie na pobyt stały, za wyjątkiem tych, co do których otrzymano zawiadomienie o wpisaniu do rejestrów wyborców w innej gminie.

Na postawie danych z 31 grudnia 2012 r. stwierdzono, że w 3 stałych obwodach  głosowania nie zostało spełnione kryterium ustawowe dot. liczby mieszkańców. W jednym obwodzie liczba ta przekroczyła 3000, a w dwóch mieszkańców było mniej niż 500. Dlatego radni na najbliższej sesji zajmą się projektem uchwały, który przewiduje następujące zmiany w stałych obwodach głosowania:

> Obwód głosowania nr 8 - ograniczony ulicami: Włocławska, Łódzka, Podgórska, Stara Droga, Zimowa, Stawki Południowe (w którym liczba mieszkańców wyniosła na koniec 2012 roku 3161) - zmiana bedzie polegała na tym, że ulice: Gerwazego oraz Podgórska numery parzyste od 14 do końca i numery nieparzyste od 5 do końca, zostaną włączone w granice obwodu głosowania nr 6. Dla mieszkańców tych ulic zmieni się wówczas siedziba obwodowej komisji wyborczej – dotychczas był to Dom Muz przy ul. Okólnej 169, a od przyszłych wyborów będzie Zespół Szkół nr 14 przy ul. Hallera 79. Po tych zmianach liczba mieszkańców w obwodzie nr 6 wyniesie 2379,  a w obwodzie nr 8 – 2591, czyli zgodnie z wymogami kodeksu wyborczego.   

> Obwód głosowania nr 57 - ograniczony ulicami: Dąbrowskiego, inż. arch. Kazimierza Gregorkiewicza, Plac św. Katarzyny, Sukiennicza, Wysoka, Szumana (gdzie na koniec roku 2012  było 480 wyborców), zostanie włączony do obwodu nr 54. Dla mieszkańców obwodu nr 57 zmieni się wówczas siedziba obwodowej komisji wyborczej – dotychczas był to Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Placu Św. Katarzyny 8, od przyszłych wyborów będzie I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Zaułek Prosowy 1. Po połączeniu liczba mieszkańców obwodu nr 54 wyniesie 1398.

> Obwód głosowania nr 58 - ograniczony ulicami Odrodzenia, Szosa Chełmińska, Grudziądzka (w którym na koniec roku 2012 liczba mieszkańców wyniosła 486), zostanie włączony w granice sąsiedniego obwodu nr 59. Mieszkańcy obwodu nr 58, którzy dotąd mieli siedzibę komisji wyborczej w Muzeum Etnograficznym przy Wałach Gen. Sikorskiego 19, od przyszłych wyborów będą głosowali w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Legionów 19/25. Liczba mieszkańców połączonych obwodów 58 i 59 wyniesie 2453. Nowy obwód zostanie oznaczony numerem 57.

Przyjęcie zaproponowanych w projekcie uchwały zmian spowoduje zmniejszenie ilości stałych obwodów głosowania ze 112 do 110, zostanie więc zmieniona ich numeracja.

W projekcie uchwały uwzględniono też postulaty mieszkańców ulicy Kasztanowej, dotyczące zmiany siedziby obwodowej komisji wyborczej nr 96 na bliższą ich miejsca zamieszkania (dotychczasowa mieściła się w Zespole Szkół nr 26 przy ul. Buszczyńskich 11, według projektu będzie to przedszkole "Jaś i Małgosia" przy ul. Donimirskiego). Zaproponowano też zmianę siedziby komisji wyborczej nr 110 z budynku jednostki ratowniczo-gaśniczej Straży Pożarnej przy ul. Olsztyńskiej 6 na Szkołę Podstawowej nr 35 przy ul. Krynickiej 8.

>> Treść projektu uchwały TUTAJ