Napis Toruński Kongres Dialogu otoczony linią tworzącą domek. Kolorowe figury geometryczne w tle.

   

Inwestycje drogowe, bezpieczeństwo i porządek na osiedlu, plany dotyczące targowiska i szkoły średniej oraz komunikacja i ruch drogowy po uruchomieniu nowego mostu - to tematy, które zdominowały spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami Stawek i Podgórza.

25 lutego w Zespole Szkół nr 14 przy ul. Hallera odbyło się pierwsze z tegorocznego, dziesiątego już cyklu spotkań Prezydenta Miasta Torunia z mieszkańcami.  Uczestniczyło w nim ok. 150 osób z lewobrzeżnnego Torunia. W pierwszej części zostały zaprezentowane najważniejsze założenia tegorocznego budżetu miasta oraz kilka krótkich filmów, dotyczących najważniejszych  miejskich inwestycji, jak: budowa mostu drogowego przez Wisłę, inwestycje w szkieletowy układ drogowy Torunia, nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi, inwestycje i remonty lokalnych dróg czy lokalizacja szkoły ponadgimnazjalnej i targowiska w lewobrzeżnej części Torunia.

W drugiej części spotkania, tradycyjnie przeznaczonej na dyskusję, to mieszkańcy zadawali pytania, na które odpowiadał prezydent Torunia Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Rasielewski oraz przedstawiciele miejskich jednostek i wydziałów. Sygnalizowano m.in. problemy z kanalizacją, niezadowalającą komunikacją między Stawkami i Podgórzem, bezpieczeństwem i porządkiem na osiedlu socjalnym przy ul. Armii Ludowej oraz w parku Tysiąclecia. Pytano o plany zagospodarowania parku i sanitarne cięcia suchych drzew na Stawkach, możliwość postania nowych sklepów i żłobka. Wiele spośród zgłaszanych spraw dotyczyło kwestii drogowych, jak m.in. budowa ul. Szuwary, oświetlenie drogowe, poprawa dojazdu do przedszkola przy ul. Złotej, podniesienie dozwolonej prędkości na ul. Andersa  czy problem hurtowni materiałów budowlanych na Stawkach, której zmotoryzowani klienci rozjeżdżają chodniki i tereny zieleni wokół budynku. Mieszkańcy zainteresowani byli również organizacją ruchu drogowego na czas planowanego remontu mostu im. J. Piłsudskiego oraz ścieżkami rowerowymi na osiedlu i wzdłuż nowej trasy mostowej. Dyskutowano o planach urządzenia targowiska (po sprzedaży przez wojsko terenu przy ul. Podgórskiej 5, obecnie pod uwagę brana jest lokalizacja przy Lidlu) i rzeczywistej skali zainteresowania powołaniem w lewobrzeżnym Toruniu szkoły ponadgimnazjalnej (np. w ramach Zespołu Szkół nr 14).

Nowością w organizacji tegorocznych spotkań są dyżury pracowników wydziałów Urzędu Miasta Torunia oraz innych jednostek miejskich (m.in. Straż Miejska, Miejski Zarząd Dróg), które odbywają się w godz. 16.00-18.00, czyli bezpośrednio przed spotkaniem. Dyżury są okazją do tego, by indywidualnie przedstawić swój problem i uzyskać potrzebną pomoc i wyjaśnienie. W czasie spotkań funkcjonuje kącik opieki nad dziećmi, w którym pracownicy Straży Miejskiej prowadzą zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Ważnym punktem spotkania jest także moment wręczenia nagród uczniom szkół podstawowych, którzy zdobyli nagrodę lub wyróżnienie w konkursie plastycznym pn. "Zaproszenie do Torunia". Na osiedlach Stawki i Podgórz laureatkami konkursu zostały uczennice Zespołu Szkół nr 14:

Klasy I - III:

  • Liliana Małecka – I nagroda
  • Amelia Pietrzak – wyróżnienie

Klasy IV - VI:

  • Daria Kowalska – I nagroda
  • Liliana Maciejewska – wyróżnienie

We wtorek, 26 lutego z prezydentem spotkają się mieszkańcy osiedli Rudak i Czerniewice. Spotkanie odbedzie się w Domu Muz przy ul. Okólnej o godz. 18.00, ale już od 16.00 dyżurować będą dyrektorzy poszczególnych wydziałów i jednostek miasta.

>> TUTAJ terminarz tegorocznych Spotkań Prezydenta Miasta Torunia z mieszkańcami.