Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu dołącza do grona partnerów wyjątkowego wydarzenia artystycznego – spektaklu pt. „Drogi”, który odbędzie się... w autobusie MZK. To niecodzienne przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Spektakl „Drogi” to unikalna forma teatralna, która łączy sztukę dramatyczną z miejskim rytmem życia. Widzowie nie tylko będą świadkami aktorskich popisów w nietypowej scenerii, ale także dosłownie udadzą się w teatralną podróż. Autobus MZK zmieni się w scenę, a miasto – w żywą scenografię.

Harmonogram spektaklu: start każdego przedstawienia: zatoczka parkingowa Kiss&Ride przed CKK Jordanki.

  • Premiera: środa, 30 kwietnia, godz. 18:00
  • Piątek, 2 maja: godz. 11:30 i 14:00
  • Sobota, 3 maja: godz. 11:30 i 14:00

Spektakl jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w autobusie obowiązują wejściówki. Będzie je można odbierać od 23 kwietnia 2025 r. w Krzywej Wieży. Więcej informacji o festiwalu

Uwaga organizatora! Spektakl przeznaczony jest dla widzów, którzy ukończyli 15. rok życia. Przedstawienie zawiera wulgaryzmy.

Partnerstwo MZK Toruń w tym projekcie to nie tylko wsparcie logistyczne, ale i wyraz otwartości na innowacyjne formy integracji kultury z przestrzenią miejską. Autobus, który zazwyczaj służy do codziennych przejazdów, stanie się miejscem emocji, refleksji i artystycznych przeżyć.


Spektakl „Drogi” jest podróżą – zarówno w sensie metaforycznym, jak i dosłownym. Widzowie razem z aktorami przejadą wyznaczoną trasę specjalnie przygotowanym autobusem. Ta droga ma jeden kierunek – spotkanie z ojcem głównego bohatera. Spotkanie rozliczenie, pojednanie, a może konfrontacja. Po drodze, poszukując swojej tożsamości, mężczyzna próbuje określić się na podstawie relacji ze swoim tatą. Autobus - wehikuł przewozi nas przez czasy, momenty, pamięć. Czym jest jego męskość? Czy spełnieniem oczekiwań ojca, czy odnalezieniem źródła własnej siły? A może męskość jest agresją? Jak zacząć rozmowę? Drogi tato? Mój drogi, drogi ojcze? Dokąd zaprowadzą nas te drogi?

Scenariusz powstał przy wsparciu uczestników warsztatów przeprowadzonych z mieszkańcami Torunia. Dzięki współpracy z Toruńskim Centrum Usług Społecznych do procesu twórczego włączono dzieci, młodzież szkolną, seniorów oraz toruńskie rodziny, których doświadczenia i refleksje stały się integralną częścią przedstawienia.

Przedstawienie rozgrywa się w jadącym autobusie, a trasa dostosowywana jest do specyfiki oraz ruchu ulicznego Torunia. Widzowie uczestniczą w wydarzeniach nie tylko jako obserwatorzy, ale również poprzez interakcję z elementami spektaklu takimi jak dźwięki otoczenia, nagrania głosowe czy scenograficzne ślady przeszłości. Finałowa scena odbywa się w przestrzeni symbolizującej dom ojca, gdzie interaktywna instalacja pozwala na doświadczanie jego perspektywy. Integralną częścią spektaklu jest muzyka pełniąca rolę niezależnego narratora i komentatora wydarzeń.