Napis Toruński Kongres Dialogu otoczony linią tworzącą domek. Kolorowe figury geometryczne w tle.

   

Dwie propozycje aktywnego wypoczynku dla mieszkańców regionu ma na sobotę 7 września 2024 r. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.

Rannym ptaszkom proponujemy wybranie się na wycieczkę z popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Spotkanie uczestników o godz. 7.40 na przystanku MZK linii 113, na pl. św. Katarzyny, skąd o godz. 7.52 nastąpi wyjazd do Kopanina, (kierunek Złotoria). Trasa wędrówki będzie wiodła z Kopanina, przez Wrotynię, Obory, Dzikowo, nad jezioro w Osieku, z zakończeniem w Silnie. Nad jeziorem zaplanowana jest kąpiel. Długość trasy wyniesie 14 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Z ciekawostek krajoznawczych po drodze warto wspomnieć Silno, po raz pierwszy wymienione w dokumencie księcia Władysława Opolczyka z 1391 r., w którym zastawił wielkiemu mistrzowi Konradowi von Wallenrodemu, Złotorię i pięć innych wsi (w tym Silno) w ziemi dobrzyńskiej, w zamian za pożyczkę pieniężną. Od 1815 do 1920 r. przez tę wieś przebiegała granica pomiędzy zaborami: pruskim i rosyjskim. Pozostałością tych czasów jest usytuowany nad Wisłą dawny budynek pruskiej straży granicznej i rzecznej komory celnej oraz unikalny wodowskaz poziomu wody z XIX wieku. W sąsiedztwie komory celnej można znaleźć żeliwny słupek z orłem i datą roczną 1928.

Natomiast tego samego dnia o godz. 13.00 wspólnie z Klubem Turystyki Kolarskiej „Przygoda” można się wybrać na wycieczkę rowerową do Osieka, gdzie tego dnia odbywać się będą gminne uroczystości dożynkowe. Spotkanie uczestników w Toruniu na parkingu pawilonu OBI przy Szosie Lubickiej. 

Trasa powiedzie przez: Kaszczorek, Złotorię, Grabowiec, Silno, Dzikowo, do Osieka i z powrotem do Torunia.  Po drodze do obejrzenia m.in. kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Osieku  wybudowany w latach 1927-1930, żeliwny krzyż poświęcony dobrodziejom parafii Kowalewskim, zabytkowe chaty z poł. XIX w. oraz  cmentarzu przykościelnym znajduje się żeliwny krzyż oraz miejscowa Izba Regionalna ze zbiorami kultury i sztuki ludowej związanej z Osiekiem i najbliższą okolicą. Łącznie do przejechania będzie około 40 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki kolarskiej PTTK Iwona Wienconek.

Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Lech Kamiński, licencja: CC BY-NC 4.0

Informacje krajoznawcze przygotował Henryk Miłoszewski.