Jeszcze tylko niespełna miesiąc został do złożenia zeznań podatkowych za ubiegły rok. Przypominamy, że rozliczyć można się także w miejscu zamieszkania, a nie tylko zameldowania. Wówczas podatki pomogą w rozwoju miasta, w którym się faktycznie mieszka i pracuje.
Wiele osób, z różnych względów, zameldowanych jest w innej miejscowości niż ta, w której rzeczywiście żyje. Nie każdy jednak wie, że swoje zeznania podatkowe może złożyć nie w miejscu zameldowania, lecz zamieszkania. To doskonałe rozwiązanie dla obu stron – dla osoby, która się rozlicz i dla miasta, w którym faktycznie mieszka i pracuje. Dla osoby – bo ma bliżej nie tylko przy składaniu PIT-ów, ale także ewentualnych wyjaśnień, jeśli w zeznaniu będą jakieś niejasności. Dla miasta – bo przynajmniej w pewnym stopniu skorzysta z odprowadzonych podatków. A skoro skorzysta miasto, skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, także osoba składająca tu zeznanie.
Udział w podatku od osób fizycznych i osób prawnych to jeden z najważniejszych dochodów miasta. Z podatków, które od naszych zarobków płacimy w urzędach skarbowych, w mieście pozostaje prawie 38%. Pozostałe 62 % trafia do budżetu państwa. Dochody miasta są źródłem finansowania inwestycji w infrastruktur drogową, edukacyjną, sportową, społeczną, itp. Jeśli więc nasze podatki nie trafią do Torunia, to nowe inwestycje powstaną gdzieś w Polsce, a nie obok naszego domu, pracy czy szkoły, do której chodzi nasze dziecko. Innymi słowy, płacąc podatek w Toruniu mamy pewność, że część naszych pieniędzy wróci do nas w postaci inwestycji w najbliższym otoczeniu. Rozliczenie w miejscu zamieszkania jest więc korzystne nie tylko dla miasta, ale także dla podatnika, któremu po prostu będzie się żyło wygodniej.
Pamiętaj!
Jeśli nie jesteś zameldowany w Toruniu, ale tu mieszkasz i chcesz tu złożyć zeznanie podatkowe, nie ma z tym problemu. Wystarczy, że na formularzu wypełnianym dla urzędu skarbowego wskażesz Toruń jako miejsce zamieszkania.