50 zadań dotyczących spraw społecznych, gospodarczych, porządku i bezpieczeństwa oraz ładu przestrzennego znalazło się w „Programie działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu”. 25 z nich jest zbieżnych z rekomendacjami społecznego Projektu „Restart”.

Program jest efektem pracy zespołu ds. opracowania założeń i kierunków zmian, sposobów ich wdrażania oraz koordynacji działań w tym zakresie, zmierzających do kompleksowego, sukcesywnego rozwoju zespołu staromiejskiego. W jego skład weszły grupy problemowe do spraw:

  • społecznych,
  • gospodarczych,
  • porządku i bezpieczeństwa,
  • ładu przestrzennego.

W pracach zespołu uwzględniono 25 zadań zbieżnych z rekomendacjami projektu społecznego Restart, a także propozycje zawarte w dokumencie przygotowanym przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta w marcu 2012 r. pn. „Program działania na rzecz systematycznego podnoszenia atrakcyjności gospodarczej oraz turystycznej obszaru Starego Miasta – koncepcja i proponowane rozwiązania szczegółowe”.

- Program jest kontynuacją i uzupełnieniem działań już podejmowanych w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015. Umożliwi przygotowanie i wdrażanie konkretnych działań w długofalowej perspektywie, ale nie będzie dokumentem zamkniętym. Zakłada się bowiem bieżące dostosowywanie jego zapisów do nowych wymagań i ich aktualizację w miarę potrzeb – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej 17 kwietnia 2014 r. – Jest to więc początek drogi. Zespół nie zakończyła działalności na stworzeniu tego dokumentu. Pracuje nadal nad tym, by starówka się rozwijała, by była szczególnym miejscem, do którego chce się wracać. Co istotne, realizacja programu wymaga zaangażowania zarówno finansowego oraz organizacyjnego ze strony Gminy Miasta Toruń, ale także pozostałych właścicieli i użytkowników tej przestrzeni. Będziemy im wskazywać pozabudżetowe źródła finansowania działań o charakterze społecznym, np. Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweski Mechanizm Finansowy, Program Młodzież w Działaniu, a także inne instrumenty dostępne w najbliższej perspektywie finansowej.

 

Program obejmuje 50 zadań szczegółowych, podzielonych na dziewięć grup tematycznych:       

  • działania na rzecz mieszkańców zespołu staromiejskiego (m.in. wsparcie dla rodzin, współpraca ze szkołami, pozabudżetowe źródła finansowania działań o charakterze społecznym)
  • aktywizacja osób bezrobotnych (m.in. możliwości dofinansowania miejsc pracy, szkolenia)
  • wspieranie przedsiębiorczości (m.in. uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem handlu, wspieranie branż chronionych i zanikających, promocja środowiska rzemieślniczego, preferencje dla przedsiębiorców po raz pierwszy podejmujących działalność w obrębie starówki)
  • gospodarka lokalami mieszkaniowymi i użytkowymi (m.in. poprawa stanu technicznego oraz estetyki zaniedbanych kamienic, baza lokali do wynajęcia, system zamiany mieszkań)
  • ład przestrzenny (zasady dot. reklam i szyldów, zredagowanie wytycznych do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w oparciu o przyjęte zasady gospodarki lokalami użytkowymi)
  • organizacja ruchu drogowego (m.in. zmiany w organizacji ruchu, zwiększenie liczby miejsc parkingowych, rower miejski i strzeżony parking dla rowerów
  • porządek i bezpieczeństwo (m.in. zwiększenie liczby patroli, intensyfikacja wykorzystania monitoringu, warsztaty samoobrony, wybieg i toaleta dla psów, budowa podziemnych pojemników na odpady)
  • rekreacja, turystyka i wypoczynek (m.in. nowe miejsca rekreacji, zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego, nawierzchnie przyjazne pieszym, więcej ogólnodostępnych toalet z miejscami do przewijania niemowląt)
  • kultura (plenerowa galeria, Festiwal Piernika, sezonowa scena plenerowa na Rynku Staromiejskim).

 

Program zakłada działania na rzecz mieszkańców zespołu staromiejskiego

Wśród wielu celów programu warto zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie gospodarki lokalnej i tworzenie dzięki temu nowych miejsc pracy, aktywizację zawodową i społeczną mieszkańców oraz podniesienie walorów przestrzeni publicznej dla torunian i turystów.

Jednym z celów programu jest wspieranie przedsiębiorczości...

...i poczucia bezpieczeństwa

- W celu wspierania przedsiębiorczości m.in. zaproponuję radzie miasta dwa projekty uchwał: dotyczący wspierania ginących zawodów i zwalniający w określonych przypadkach z podatku od nieruchomości. Ich celem będzie zachęcenie przedsiębiorców do otwierania działalności gospodarczej na starówce – dodaje prezydent Zaleski. – Kolejna sprawa to bezpieczeństwo. W przeprowadzonym niedawno pilotażowym badaniu jakości życia w Toruniu mieszkańcy wskazywali potrzebę zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zwiększymy liczby patroli Policji i Straży Miejskiej. Od 1 marca do 31 grudnia 2013 roku patrole realizowane będą przede wszystkim od piątku do niedzieli w godzinach 14.00-6.00. Z pewnością spowoduje to zmniejszenie liczby zdarzeń o charakterze kryminalnym, a tym samym wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

>>>Treść Programu TUTAJ

>>> Prezentacja dotycząca Programu TUTAJ