6 lutego 201 roku pożegnaliśmy prof. Andrzej Kossakowskiego, wybitnego naukowca, wykładowcę Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uroczystości pogrzebowy rozpoczęły się mszą św. w katedrze śś. Janów. Profesor Andrzej Kossakowski pochowany został na Cmentarzu Parafialnym św. Mikołaja w Papowie Toruńskim.

- Żegnamy mistrza nad mistrzami, wybitnego uczonego i twórcę toruńskiej szkoły fizyki matematycznej. W swojej dyscyplinie osiągnął szczyty, zyskując w Toruniu, Polsce i międzynarodowym środowisku naukowym status autorytetu. W tej przejmującej chwili potwierdzamy więc to, że życie profesora Andrzeja Kossakowskiego wpisało się w najlepsze kanony związanej z Toruniem tradycji kopernikańskiej. Znano Profesora w akademickich ośrodkach Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Chile czy Japonii. Ale zawsze powracał stamtąd do swojego ukochanego Torunia i Zakładu Fizyki Matematycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tutaj był Jego dom i tutaj odnajdywał najmocniejsze impulsy do prowadzonych badańmówił w katedrze śś. Janów prezydent Michał Zaleski.

Prof. Andrzej Kossakowski zmarł w dniu 31 stycznia 2021 roku w wieku 82 lat. Był wykładowcą Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodził się w 1938 r. we Lwowie. Od początku swoją karierę związał z UMK w Toruniu, gdzie w latach 1955-60 studiował fizykę, w roku 1966 obronił pracę doktorską, w 1972 r. habilitację, a w 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Swoje wykłady prowadził na wielu uniwersytetach zagranicznych, m.in. w Stuttgarcie, Mediolanie, Austin w Teksasie, Essen, Leuven, Santiago de Chile, Neapolu i Tokio.

Do naukowych osiągnięć prof. Kossakowskiego należą m.in. prace o teorii laserów czy cykl prac dot. kwantowego splątania. Jednym z głównych tematów jego badań jest też kwantowa teoria układów otwartych i to za zasługi na tym polu przyznana została mu w 2019 roku Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich, tzw. polski Nobel. Jest to najważniejsze wyróżnienie naukowe w kraju, nazywane często „polskim noblem”. W czerwcu 2020 roku profesor odsłonił swoją „Katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim.

Fot. Wojtek Szabelski