Bezpieczeństwo ruchu drogowego, publiczny transport drogowy oraz rozwój infrastruktury transportowej, a także opracowanie nowoczesnego projektu, który obejmie cyfryzację dróg – to najważniejsze elementy porozumienia, które Prezydent Torunia Paweł Gulewski podpisał z Politechniką Krakowską.
- Chcemy być miastem opartym na wiedzy, ale żeby ją posiąść i móc wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców musimy mieć solidnych partnerów, którzy dostarczą nam tzw. know-how. Biorąc pod uwagę renomę, historię oraz to czym zajmują się poszczególne wydziały i katedry Politechniki Krakowskiej nie można sobie wybrać lepszego partnera. Politechnika wielokrotnie pomagała nam w projektach drogowych oraz infrastrukturalnych. Chcemy więcej, dlatego poszerzamy współpracę – podkreśla Paweł Gulewski, Prezydenta Miasta Torunia.
Politechnika Krakowska to kolejna uczelnia, z którą Prezydent Torunia Paweł Gulewski podpisał umowę o partnerskiej współpracy. Wspólne działania mają na celu wykorzystanie potencjału nauki do rozwoju Torunia, jako miasta otwartego i nowoczesnego. Z kolei dla uczelni to okazja do czerpania z miejskich doświadczeń, wykorzystywania wiedzy w praktyce i pozyskiwania danych do badań.
- To porozumienie to tak naprawdę postawienie kropki nad i, ponieważ Politechnika Krakowska jest w Toruniu obecna. Prof. Jacek Chmielewski jest związany z państwa miastem od wielu, wielu lat. To, co dzieje się w mieście w wielu aspektach było przez Pana Profesora analizowane. Zgadzam się z Panem Prezydentem, że najważniejsze jest podejmowanie decyzji w oparciu o wiedzę i dane, a nie o przeczucie. To jest coś z czym my się staramy wychodzić do samorządów i to się udaje. Bardzo się cieszę, że możemy to zrobić również w Toruniu. Narzędzia i wiedza, którymi dysponujemy są naprawdę unikatowe. Bazujemy na bardzo mocnej pozycji pracowników politechniki w branży – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.
- Będzie to współpraca modułowa, bo widzimy wiele obszarów wspólnych, gdzie możemy wypracować rozwiązania. Nas bardzo interesują zagadnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, audytowe w zakresie bezpieczeństwa rozwiązań komunikacyjnych, drogowych, sprawnego ruchu i jego płynności. Toruń będzie miał też swojego cyfrowego bliźniaka, który pozwoli między innymi na przeprowadzenie symulacji zdarzeń – wyjaśnia Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.
Współpraca Torunia z Politechnika Krakowską będzie koncentrowała się na obszarach nauki, w których specjalizuje się uczelnia, a jednocześnie kluczowych z punktu widzenia strategicznego rozwoju miasta. W praktyce obejmie ona m.in. zagadnienia transportowe i nowoczesne sposoby zarządzania ruchem drogowym w mieście.
Dzięki fachowemu wsparciu naukowemu, ale i praktycznemu miasto będzie kontynuowało prace nad poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wspólna analiza pozwoli wskazać na mapie Torunia tzw. niebezpieczne miejsca, które powinny zostać przebudowane czy skorygowane. Kolejnym istotnym zagadnieniem jest poprawa funkcjonowania i atrakcyjności publicznego transportu zbiorowego na terenie miasta, a także jego powiązań z gminami ościennymi w tym sieci publicznego transportu zbiorowego. Miasto chce przy wsparciu Politechniki Krakowskiej określić kierunki rozwoju infrastruktury transportu w naszym mieście. Trzeba to zrobić w oparciu o zaktualizowany model transportowy i dane oraz prognozy demograficzne. Pozwoli to również na ustalenie priorytetów inwestycyjnych, które przyczynią się do wzrostu roli transportu w naszym mieście. Chodzi o to, aby odpowiadał on rzeczywistym potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców.
W ramach podpisanego porozumienia miasto i Politechnika Krakowską planują przygotować wspólny projekt w ramach jednego z funduszy krajowych lub europejskich, który pozwoli na wprowadzenie w Toruniu Inteligentnego Systemu Transportowego. Jest to system informacyjny i komunikacyjny który pozwala na zarządzanie ruchem, na lepsze informowanie różnych użytkowników oraz zapewnia bezpieczniejsze, bardziej skoordynowane i „inteligentniejsze” korzystanie z sieci transportowych. System wspomaga transport drogowy, głównie w celu zwiększenia przepustowości ruchliwych dróg, skrócenia czasu podróży oraz zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Wdrożenie takiego systemu, oprócz zewnętrznych źródeł finansowania, potrzebuje przygotowanie projektu cyfryzacji toruńskich dróg, nad czy popracują fachowcy z Politechniki.
Wymiana doświadczeń, wsparcie merytoryczne oraz konsultacje specjalistyczne to kolejne korzyści, jakie płyną z dzisiejszego porozumienia.
W celu koordynacji działań powołany zostanie zespół złożony z przedstawicieli obu stron, który będzie odpowiadał za planowanie i realizację wspólnych przedsięwzięć. Podpisanie porozumienia to kolejny krok w kierunku budowy trwałych i efektywnych relacji między miastem a instytucjami naukowymi.
Redakcja: Paula Gałązka
Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0