W niedzielę 20 października 2024 r. odbył się 41. Toruń Maraton zorganizowany w tym roku w ramach Triady 100-lecia Biegów Maratońskich w Polsce.

Maraton w Toruniu odbywa się corocznie od 1983 r., a jego pierwsza, historyczna edycja miała miejsce w 1924 r. Na przestrzeni lat zmieniał się organizator imprezy. Od 2017 r. Toruń Maraton jest organizowany przez Stowarzyszenie „Run To Run”.

W tym roku biegacze wystartowali spod Centrum Handlowo-Rozrywkowego Plaza, gdzie zlokalizowane zostało biuro zawodów. Na miejscu obecni byli zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Andżelika Dzięgiel-Poślada.

Na mecie zameldowało się 2081 zawodników i zawodniczek, z czego: 496 osób ukończyło dystans maratonu, 736 osób pobiegło na dystansie półmaratonu, 649 osób ukończyło bieg na 5 km, a w biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 200 najmłodszych adeptów biegania.

Jak okazało się później na mecie, 41. Toruń Maraton wygrał Andrzej Rogiewicz z czasem 2:20:58. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Adam Głogowski (2:23:38) i Maciej Tomaszewski (02:35:10). W kategorii generalnej kobiet najszybciej na metę wbiegła Sviatlana Sanko z czasem 2:46:51. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio Monika Brzozowska (2:48:05) oraz Anna Pawlikowska (2:56:18). Serdecznie gratulujemy!

Półmaraton oraz bieg na dystansie 5 km, a także biegi dla dzieci i młodzieży stanowiły dla maratonu wydarzenia towarzyszące.

Na dystansie półmaratońskim w kategorii generalnej mężczyzn pierwsi byli: Miłosz Tomaszewski (1:11:32), Łukasz Witkowski (1:12:17) i Szymon Sawicki (1:12:29). W kategorii generalnej kobiet najlepsze były: Joanna Kalota (1:24:01), Lidia Kołomańska (1:25:53) i Natalia Kochmańska (1:27:38). Na najwyższym stopniu podium w obydwu kategoriach zameldowali się Torunianie.

W biegu na dystansie 5 km w kategorii generalnej mężczyzn zwyciężyli: Wojciech Kopyciński (00:15:42), Eryk Mańka (00:15:42) i Michał Ilkiewicz (00:16:18). W kategorii generalnej kobiet najszybsze były: Monika Szymanowicz (00:18:48), Marta Szenk (00:18:56) i Patrycja Jasińska (00:19:15).

Stowarzyszenie Run to Run dokłada wszelkich starań, aby medale organizowanych przez nich imprez były wyjątkowe. Cały projekt medalu tworzy logo Triady 100-lecia, które prezentuje jednocześnie liczbę 100 i znak nieskończoności. Motyw ten nawiązuje do upamiętnienia 100. rocznicy zorganizowania w Polsce pierwszego, najdłuższego biegu otwartego na dystansie 37,5 km na trasie z miejscowości Płutowo do Torunia. Znak nieskończoności symbolizuje wieczność trwania maratonu toruńskiego w Grodzie Kopernika. Na jedynce od liczby 100 wskazany został rok 1924, tj. data pierwszego biegu maratońskiego w Polsce.

Rywalizacja dla najmłodszych entuzjastów aktywności fizycznej, tj. biegi dla dzieci odbyły się dzień przed biegami głównymi przy Toruń Plaza, czyli 19 października. Również dzień przed imprezą dla wszystkich chętnych uczestników biegu i osób im towarzyszących zostało zorganizowane zwiedzanie miasta z przewodnikiem turystycznym.

41. Toruń Maraton został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.