20 sierpnia 2020 r. zmarł profesor UMK Marek Grześ, hydrolog, glacjolog, badacz i znawca Wisły. Przez lata kierował Zakładem Kriologii i Badań Polarnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dr hab. Marek Grześ, prof. UMK urodził się 23 maja 1946 r. w Zgorzelcu. Studia geograficzne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1969 r. Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał za pracę nt. osadów dennych jezior, a habilitację na podstawie rozprawy „Zatory i powodzie zatorowe na dolnej Wiśle. Mechanizmy i warunki”. W 1994 r. rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej Instytutu Geografii UMK, a w latach 1996-2000 był jego kierownikiem. Następnie stanowisko kierownicze objął w Zakładzie Kriologii i Badań Polarnych (2000-2012). Na uniwersytecie prowadził zajęcia specjalistyczne, głównie z hydrologii, glacjologii, gospodarki wodnej. Wykształcił kilkudziesięciu magistrów i wypromował dwóch doktorów.
Problemy badawcze podejmowane przez prof. Marka Grzesia koncentrowały się wokół zagadnień hydrologicznych, glacjologicznych, gospodarki wodnej, a także fizyki wody i ochrony zasobów wodnych. Był autorem ponad 100 publikacji naukowych poświęconych problemom hydrologii Polski i krajów polarnych.
Brał udział w wyprawach naukowych m.in. do Mongolii (1974), prowadził badania glacjologiczne w Górach Skandynawskich (1985) i Tien-Szan (1990). Jego największą pasją były badania polarne na Spitsbergenie. Uczestniczył w pierwszej Toruńskiej Wyprawie Polarnej w 1975 r., a następnie w wyprawach Polskiej Akademii Nauk do Hornsundu. Na Spitsbergen wracał wielokrotnie, najczęściej jako kierownik wypraw. Przyczynił się do rozszerzenia badań z zakresu glacjologii, hydrologii i permafrostu, a także do rozbudowy i modernizacji Stacji Polarnej UMK.
Pełny biogram prof. UMK Marka Grzesia
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 sierpnia o godz. 13:00 mszą świętą w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Wojska Polskiego w Ciechocinku. Pogrzeb po zakończeniu mszy odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Wołuszewskiej.
Fot. Andrzej Romański (UMK)