W dniu 23 kwietnia 2022 r. w katedrze śś. Janów i na cmentarzu przy ul. Wybickiego odbył się pogrzeb śp. Jerzego Bańkowskiego, Konsula Honorowego Republiki Litewskiej, znanego torunianina, przedsiębiorcy i filantropa.
Jerzy Bańkowski zmarł w wieku niespełna 60 lat w Hiszpanii, gdzie pielgrzymował do Santiago de Compostela. Jego nieoczekiwana śmierć pogrążyła w żałobie rodzinę oraz liczne grono przyjaciół i współpracowników. Nabożeństwo w katedrze śś. Janów odprawili biskupi toruńscy, ks. Andrzej Suski i ks. Wiesław Śmigiel. Obecny był także przedstawiciel Republiki Litewskiej. Pogrzeb, który odbył się w dniu Jego patrona, św. Jerzego, zgromadził szerokie grono torunian, którzy doceniają wkład śp. Jerzego Bańkowskiego w życie miasta na wielu obszarach.
- W Twoim ukochanym Toruniu żegnamy Cię z bólem, żalem i honorami. Chciałbym Ci podziękować za każdą rozmowę, mądre rady, roztropność i odpowiedzialny wpływ na życie Torunia. Pozostawiłeś po sobie wzór życiowej aktywności, oddanej służby publicznej oraz ogrom dobrych uczynków. W Twoim mieście nigdy o tym nie zapomnimy – mówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystości pogrzebowych.
Urodzony 11 maja 1962 r. w Bielsku Podlaskim Jerzy Bańkowski od kilkudziesięciu lat był związany z Toruniem. Aktywny przedsiębiorca, prezes Grupy Kapitałowej Nesta, działał głównie w branży handlu metalami kolorowymi i stalą oraz produkcji opakowań, a w ostatnich kilkunastu latach rozwijał też intensywnie działalność developerską i w branży handlu nieruchomościami. Z jego udziałem powstawały m.in. osiedla przy ul. Broniewskiego, Żwirki i Wigury.
W 2006 r. został nominowany na Konsula Honorowego Republiki Litwy w Toruniu. Pierwsza siedziba konsulatu została uroczyście otwarta 1 października 2007 r. w kamienicy przy ul. Piekary 12, z udziałem prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa i prezydenta Polski śp. Lecha Kaczyńskiego. Poza działalnością typowo konsularną Jerzy Bańkowski inicjował i wspierał wydarzenia kulturalne, wystawy i koncerty z udziałem artystów litewskich, organizował wizyty studyjne na Litwę dla dziennikarzy, samorządowców i przedsiębiorców. Działał na rzecz współpracy Torunia z Kownem - umowa o współpracy miast została podpisana 16 lutego 2018 r. na Litwie.
Wspierał i finansował wiele innych toruńskich imprez sportowych, kulturalnych i charytatywnych. Przez wiele lat był współwłaścicielem i sponsorem Toruńskiego Klubu Hokejowego. Jednym z jego ostatnich marzeń było stworzenie w Toruniu nowoczesnego pola golfowego. W ramach fundacji "Łączy nas Toruń i golf" wspomagał toruńskie placówki medyczne podczas pandemii koronawirusa. Był fundatorem pomnika Matki Boskiej przy kościele św. Katarzyny w Toruniu oraz kopii srebrnego krzyża, wykonanego na wzór średniowiecznego krucyfiksu z Pampeluny - daru dla toruńskiej katedry.
Fot. Lech Kamiński