Uroczystości patriotyczne, msza św. w intencji ojczyzny, parada oraz piknik historyczny na Rynku Staromiejski – tak 11 listopada 2024 r. Toruń świętował 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się złożeniem kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921 oraz pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Stamtąd zebrani przemaszerowali w barwnym pochodzie ulicami starówki na Rynek Staromiejski, gdzie odbyła się główna część obchodów. W uroczystościach udział wzięli m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent miasta Torunia Paweł Gulewski, poseł, sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z radnymi oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele samorządu, duchowieństwa, służb mundurowych, kombatanci. Rynek Staromiejski wypełnił się także rzeszami mieszkańców, chcących uczestniczyć w uroczystościach, podczas których odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
- Niepodległość, suwerenność i wolność to podstawowe prawo każdego narodu – niezbywalne i niepodważalne – mówił prezydent Paweł Gulewski. - Dziś w pierwszej kolejności naszą myśl kierujemy w stronę ojców niepodległości, których nie zabrakło także tu, w Toruniu i na Pomorzu, w naszej małej ojczyźnie - społeczników i zwolenników pracy organicznej, a także tych, którzy byli gotowi stanąć do walki. Im zawdzięczamy naszą wolność, to oni wywarli znaczący wpływ na życie narodowe w dwóch dekadach w międzywojniu. To oni dbali o zachowanie naszej tożsamości, o przetrwanie odrębności i specyfiki regionu. Tym wszystkim znanym i nieznanym współtwórcom naszej niepodległości wieczna cześć i chwała. Na zakończenie uroczystości patriotycznej złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Także w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Rynku Staromiejskim odbywał się piknik patriotyczny. Atrakcji było wiele: pokaz współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, a także śpiewanie pieśni patriotycznych czy historyczny punkt poboru do wojska. Nie zabrakło rozgrzewającej grochówki żołnierskiej.
Fot. 1-24 © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0
Fot. 25-80 © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0