Teren na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie znajdują się pozostałości kompleksu św. Ducha, został przekazany naukowcom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy przeprowadzą tam badania archeologiczne.

Zespół prowadzony przez prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka z Instytutu Archeologii UMK przejął teren 19 września 2024 r.

Zgodnie z podpisaną w lipcu 2024 r. umową zawartą między Gminą Miasta Toruń a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, przebadany zostanie teren pomiędzy budynkiem dawnych Koszar Racławickich, gdzie obecnie mieści się Hotel Bulwar, północną krawędzią nowo wybudowanej jezdni, drogą prowadzącą wzdłuż murów miejskich od Bramy Klasztornej w kierunku koszar oraz chodnikiem prowadzącym do Bramy Klasztornej w kierunku Wisły z wyłączeniem obszaru dawnego zbiornika gazowego. Łącznie 21 arów na gruntach należących do Gminy Miasta Toruń.

Zakres chronologiczny badań obejmie w szczególności okres od lokacji miasta i wzniesienia w tym miejscu pierwszego kościoła i szpitala, poprzez nadanie go benedyktynkom w 1311 r., aż do zniszczenia kompleksu przez Szwedów w 1655 r.

Program prac ze strony naukowców z UMK obejmuje: eksplorację wykopaliskową na powierzchni około 5-6 arów; wykonanie dokumentacji stratygrafii kulturowej oraz reliktów zabudowy, w tym architektury drewnianej i murowanej z zastosowaniem tradycyjnych i nowoczesnych metod; wykonanie analizy źródeł archiwalnych (pisanych, kartograficznych i ikonograficznych) wraz z opracowaniem źródeł archeologicznych; datowanie specjalistyczne (dendrochronologia i analizy radiowęglowe); konserwację przedmiotów zabytkowych wykonanych z surowców organicznych, ceramicznych i metalowych (w tym zakup środków i materiałów do konserwacji); zabezpieczenie terenu badań, zasypanie i uporządkowanie terenu po zakończeniu badań; wynajem sprzętu (w tym transport ziemi); działania promocyjne i informacyjne oraz zarządzanie projektem.

Zgodnie z harmonogramem prace mają zakończyć się do końca czerwca 2025 r.

Fot. © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0