Z okazji 200. rocznicy odzyskania niepodległości przez Peru w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura 4 lipca 2021 o godz. 17.00 Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do Sali Koncertowej CKK Jordanki na Wieczór latynoamerykański.
Święto obchodzone jest w Toruniu nieprzypadkowo. W naszym mieście działa Konsulat Republiki Peru. W koncercie weźmie udział m.in. Ambasador Republiki Peru – Dr Alberto Salas Barahona, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich - Torunia i Bydgoszczy, a także konsulowie honorowi Peru z innych miast Polski. Uroczystość rozpocznie się hymnem Peru.
Po przemówieniach gospodarzy i gości honorowych nastąpi część muzyczna wieczoru. Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego wykona: Uwerturę "kubańską" G. Gershwina, "Danzon no.2" A. Marqueza, Suitę "Le Cid" J. Messeneta, Oblivion A. Piazzolli, Rapsodię Peruana C. Rebagliatiego oraz wiązankę melodii peruwiańskich Te amo Perú
Niepodległość Peru
W 1524 roku na tereny cywilizacji Inków dotarli Hiszpanie. Wykorzystując osłabienie państwa wojną domową, 160-osobowy oddział pod dowództwem Francisca Pizarra rozpoczął konkwistę na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. W roku 1525 doszło do rozpadu imperium Inków, co wykorzystali Pizarro oraz jego podkomendni. W krótkim czasie (1531–1535) Hiszpanie, często posługując się podstępem, rozbili wojska inkaskie i opanowali cały kraj. Pizarro założył Limę w 1535 roku, a w 1542 roku powstało wicekrólestwo Peru (Nowa Kastylia), które początkowo sprawowało władzę nad wszelkimi ziemiami zdobytymi w całej Ameryce Południowej (oprócz Brazylii, będącej pod kontrolą Portugalczyków, którą zapewniał im traktat z Tordesillas). W XVI wieku postępowała kolonizacja, osadnictwo, rozwój miejscowego rzemiosła i handlu. Największe znaczenie dla rozwoju Peru miała eksploatacja srebra w miejscowych kopalniach. W 1572 roku Hiszpanie podbili ostatni ośrodek Inków i pokonali inkaskiego wodza Tupaca Amaru. W XVII i XVIII wieku Peru było najcenniejszą kolonią Hiszpanii. W tym okresie uciskani Indianie próbowali powstań, między innymi Manko Kapak w latach 1535–1537. W połowie XVIII wieku wybuchło powstanie na czele z Juanem Santosem Atahualpą oraz powstanie Tupaca Amaru II w 1780, jednak za każdym razem były one krwawo tłumione. Na początku XIX wieku, mimo prób obalenia władzy hiszpańskiej w latach 1809, 1812, 1814, Peru pozostawało wierne Madrytowi.
Decydujące znaczenie dla niepodległości Peru miało powodzenie w sąsiednich krajach antyhiszpańskich powstań pod przywództwem Argentyńczyka José de San Martín i Wenezuelczyka Simóna Bolívara. Jose de San Martín w 1821 zdobył Limę i doprowadził do proklamacji niepodległości Peru. Pełnię niepodległości Peru uzyskało po zwycięstwie podkomendnego Simóna Bolívara, gen. Antonia de Sucre, który w 1824 roku pokonał Hiszpanów w bitwie pod Ayacucho.
(infomacje historyczne n.podst. Wikipedii)