Przy ul. Starotoruńskiej 19 października 2023 r. zostało otwarte Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.
Instytucja powołana do życia w 2018 r. na mocy umowy pomiędzy Fundacją Lux Veritatis a ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim ma być miejscem prezentacji dziejów chrześcijaństwa w Polsce od początków państwowości po współczesność. Nazwa muzeum „Pamięć i Tożsamość” nawiązuje do tytułu książki papieża Polaka. Ekspozycja obejmuje m.in. wystawę poświęconą nauczaniu św. Jana Pawła II oraz historii ratowania Żydów przez Polaków w czasie II wojny światowej.
- Każda mądra wspólnota narodowa, aby trwać i móc się rozwijać, dba o siłę swojej tożsamości i kultury. Wie, że w ostatecznym rozrachunku jej potencjał rozwojowy, zdolność do zaspokajania potrzeb jej członków i stawiania czoła zagrożeniom i wyzwaniom współczesności, zależy od jej mocy duchowej i kulturowej, w tym także od poziomu spójności i zintegrowania wspólnoty – mówił podczas otwarcia minister kultury, prof. Piotr Gliński.
Budowa obiektu w sąsiedztwie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II trwała ponad 4 lata, a na koszty powstania złożyły się fundusze własne fundacji – 90 mln zł i dofinansowanie MKiDN – 180 mln zł.
- Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II dołącza do wyjątkowych papieskich miejsc w Toruniu. Będzie uzupełniało piękno toruńskich atrakcji kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Muzeum jest poświęcone honorowemu obywatelowi Torunia, człowiekowi, który wpisał się swoim nauczaniem w historię naszego miasta. Połączenie toruńskiej tradycji kopernikańskiej z tym, co w życie naszych pokoleń wprowadził św. Jan Paweł II, jest w tym miejscu właściwe.
Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Równocześnie będzie zapraszało do swoistej podróży w poszukiwaniu bycia „sobą” i odnalezienia korzeni, prowadzącej przez proces zdobywania wiedzy, dojrzałości, wglądu w siebie, historię, kulturę, wartości.
Fot. Sławomir Kowalski