13 nowych pojazdów zakupiło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Maszyny są nowoczesne i bardziej ekologiczne.
- Niby nic niezwykłego, nowe samochody i pojazdy, ale Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wymaga nowego taboru. Odbiór odpadów odbywa się nie tylko z terenu miasta Torunia, ale też z ościennych gmin. Ten zakup jest jak na miarę MPO wyjątkowy, bo w jednym rzucie zakupionych zostało 13 pojazdów. Decyzję o tym, aby przeznaczyć na to środki finansowe podjąłem, jako zgromadzenie wspólników, w roku ubiegłym. Następnie późną wiosną ruszyła procedura przetargowa. We wrześniu 2023 r. zostały podpisane stosowne umowy, no i dostawcy skompletowali tabor, który mamy dziś w Toruniu – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski. Wartość zakupu 13 pojazdów to blisko 9,5 mln złotych netto. Kwota ta została pokryta z kredytu (umowa zawarta na 80 miesięcy).
W pakiecie zakupionych pojazdów są 3 pojazdy kontenerowe, 6 pojazdów bezpylnych, czyli tzw. śmieciarki i 4 pojazdy zasilane alternatywnym źródłem energii, w tym przypadku jest to CNG.
- Mamy właściwie skompletowane gospodarowanie opadami na najbliższe lata. Jest podpisane nowe porozumienie z Miastem Bydgoszcz w sprawie odstawiania części odpadów do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Na etapie końcowym jest przygotowywanie umowy na wywóz odpadów z terenu Torunia na najbliższe dwa lata 2025-2026. No i wreszcie mamy też stabilną, dobrą sytuację taborową w MPO – podkreślał Prezydent Zaleski.
Ostatnie zakupy nowych pojazdów MPO robiło w 2021 roku. Wtedy to zakupiono 4 pojazdy bezpylne i 2 pojazdy kontenerowe. To nie koniec, bo MPO nadal chce się rozwijać i inwestować w maszyny przyjazne środowisku, takie jak pojazd elektryczny.
- Myślimy nad zakupem takiego pojazdu. Należy jednak podkreślić, że obecny tabor pozwala nam spełnić zasady elektromobilności, które narzuca i będzie narzucała ustawa, bo od nowego roku już 30% obsługujących pojazdów będzie musiało takie normy spełniać. Te pojazdy elektryczne są bardzo drogie, nawet dwa razy droższe od standardowej śmierciarki. Rozważamy jednak zakup takiego pojazdu na nasząa piękną starówkę, aby móc w sposób bardziej ekologiczny, cichy i przyjazny uszom mieszkańców odbierać śmieci – wyjaśniał Krzysztof Kowalski, Prezes Zarządu MPO.
Szczegółowe informacje dot. nowych pojazdów MPO:
- pojazdy kontenerowe (wartość netto 2 086 000,00 zł) :
2 sztuki na podwoziu Scania do odbioru odpadów w kontenerach od 3,5 m3 do 15 m3, przystosowane do współpracy z pługiem i posypywarką w trakcie akcji zimowej;
1 sztuka na podwoziu Volvo do odbioru odpadów w kontenerach od 9,5 m3 do 30 m3, obsługi PSZOK oraz ZUOK.
- pojazdy bezpylne (śmieciarki - wartość netto 5 949 000,00 zł) :
6 sztuk na podwoziu Scania z zabudową specjalistyczną Zoolertech do opróżniania pojemników o kubaturze od 120 do 1100 litrów, z czego 1 pojazd został dodatkowo wyposażony w dźwig do opróżniania pojemników podziemnych i pół podziemnych, pojazdy dodatkowo wyposażone w system monitoringu 3600 pozwalający na bieżące monitorowanie pracy pojazdu i otoczenia wokół niego.
- pojazdy zasilane alternatywnym źródłem energii – CNG w ramach ustawy o elektromobilności (wartość netto 1 436 000,00 zł) :
2 sztuki na podwoziu Iveco z zabudową do opróżniania pojemników z posesji trudnodostępnych i Zespołu Staromiejskiego oraz koszy ulicznych;
1 sztuka na podwoziu Iveco z zabudowa skrzyniową, wyposażona w rampę samo załadowczą do wstawiania , wymiany, wycofywania pojemników;
1 sztuka na podwoziu Iveco z zabudową wywrotki do odbioru odpadów segregowanych w systemie workowym z Zespołu Staromiejskiego, usuwania odpadów z dzikich wysypisk, a także świadczenia bieżących usług dla mieszkańców GMT.
Wszystkie zakupione pojazdy będą wykorzystywane do obsługi GMT, a zastosowane w nich nowoczesne technologie i restrykcyjne normy emisji spalin przełożą się jakość wykonywanej pracy.
Ilość wszystkich jednostek transportowych i specjalistycznych spółki to 90 sztuk. Są to pojazdy:
- Bezpylne (śmieciarki) - 40 sztuki
- Kontenerowe – 21 sztuk
- Skrzyniowe i wywrotki – 4 sztuki
- Ciągniki – 4 sztuk
- Ładowarki - 5 sztuk
- Koszowe – 3 sztuki
- Dostawcze – 9 sztuk
- Zamiatarki - 4 sztuk
Do zabezpieczenia utrzymania zimowego ulic, placów i chodników wykorzystywanych jest 14 nadwozi posypywarek z pługami.
fot. Sławomir Kowalski