Prawie pół tysiąca zawodników z całej Polski wzięło udział w kolejnym dużym wydarzeniu lekkoatletycznym na stadionie przy ul. Bema. Bardzo dobrze w tym gronie zaprezentowali się torunianie, którzy wielokrotnie stawali na podium.

W dniach 30 czerwca i 1 lipca 2018 roku na toruńskim Stadionie Miejskim rywalizowali uczestnicy 28. Mistrzostw Polski Masters. Zmaganiom weteranów lekkiej atletyki towarzyszyły 7. Mistrzostwa Polski Lekarzy i 1. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy.

Wśród setek uczestników tradycyjnie znalazły się prawdziwe gwiazdy lekkiej atletyki. Do rywalizacji stanęli m.in. uczestnicy igrzysk olimpijskich: Ryszard Szparak, Ludwika Chewińska, Genowefa Patla i wicemistrzyni olimpijska z Moskwy – Urszula Kielan. Nie brakowało też zawodników, którzy jeszcze do niedawna sięgali po medale w seniorskich mistrzostwach kraju. Wielu weteranów lekkiej atletyki bardzo pieczołowicie przygotowuje się do 8. Halowych Mistrzostw Świata Masters, które zagoszczą w Toruniu w dniach 24-30 marca 2019 roku, stąd też poziom sportowy zawodów był bardzo wysoki. Ustanowiono aż 15 nowych rekordów Polski w kategoriach masters i 32 rekordy mistrzostw Polski. Najbardziej wartościowe rezultaty spośród wszystkich startujących w czempionacie uzyskali Ewa Frąckowiak w pchnięciu kulą i Antoni Kargol w rzucie młotem, za co zostali nagrodzeni Pucharami Ministra Sportu i Turystyki.

W tym silnym gronie po raz kolejny znakomicie zaprezentowali się też torunianie. Mieszkańcy Grodu Kopernika i okolic w sumie sięgnęli po aż 25 medali w mistrzostwach mastersów. Po dwa złote medale, w biegach na 100 i 200 m, wywalczyli Andrzej Formaniewicz (kategoria wiekowa M60) oraz Beata Yaro-Koniecka (kat. K50). Po dwa złota, w biegu na 100 m i skoku o tyczce, sięgnął także Tomasz Osóbka (M80). Najwięcej medali z grona torunian, bo aż cztery, wywalczył Krzysztof Góralski (M50, złoto w biegu na 10 000 m, srebrne medale w chodzie na 3000 i 5000 m oraz biegu na 5000). Mistrzami Polski zostali także: Małgorzata Adryjańczyk (K40, 400 m), Czesław Nowacki (M75, 300 m przez płotki), Wacław Krankowski (M65, pchnięcie kulą), Kazimierz Jankowski (M65, rzut dyskiem), Maciej Wiśniewski (M40, rzut oszczepem) i Edward Korolko (M75, skok o tyczce). Srebrne medale wywalczyli ponadto: Małgorzata Adryjańczyk (K40, 100 i 200 m),  Tomasz Niejadlik (M35, 400 m przez płotki), Edward Korolko (M75, 100 m), Maciej Wiśniewski (M40, pchnięcie kulą), Kazimierz Jankowski (M65, pchnięcie kulą), Wacław Krankowski (M65, rzut dyskiem i rzut młotem). Brązowe medale zdobyli: Magdalena Kowalska (K40, 1500 m), Jolanta Pełka-Witt (K40, rzut dyskiem) i Piotr Chuchra (M40, skok w dal). Do tego w 7. Mistrzostwach Polski Lekarzy Jolanta Pełka-Witt sięgnęła po złote medale w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem oraz po srebro w rzucie oszczepem. Z kolei Julian Pełka zajął drugie miejsce w skoku w dal i trzecie w pchnięciu kulą. Czempionatowi mastersów towarzyszyły też pierwsze mistrzostwa kraju dziennikarzy. W zmaganiach żurnalistów złoty medal w skoku w dal wywalczył Tomasz Niejadlik, który zdobył jeszcze srebrne krążki w biegach na 200 m i 400 m przez płotki. Mistrzynią kraju dziennikarek w biegu na 200 m została Julia Truszczyńska, a na najwyższym stopniu podium wśród panów w biegu na 5000 m stanął Marcin Burzyński.

Tekst i fot. Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters/Julia Truszczyńska