Setki widzów zgromadził wernisaż wystawy twórczości rodziny Kossaków 3 marca 2016 r. w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.
„Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów” - tytuł otwartej w Toruniu wystawy to słowa skierowane w 1923 r. przez Wojciecha Kossaka w liście do żony Marii z Kisielnickich. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wraz z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli prezentuje 117 obrazów - akwarele, gwasze i obrazy olejne Kossaków, a także dzieła literackie i pocztówki pochodzące ze zbiorów muzeów z całej Polski oraz ze zbiorów prywatnych. Kuratorkami wystawy są Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska i Anna Kroplewska-Gajewska.
Podczas wernisażu Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, historyk sztuki, specjalistka w zakresie polskiego malarstwa XIX i XX w., przybliżyła założenia ekspozycji i dzieje słynnej rodziny. Wszechstronnie uzdolniona, zarówno malarsko, jak i literacko familia Kossaków przekazywała talent malarski po mieczu, zaś po kądzieli zdolności literackie. Malarze to: protoplasta dynastii artystycznej – Juliusz, jego bezdzietnie zmarły brat – Leon, uczestnik powstań, sybirak, amatorsko zajmujący się akwarelą, syn Juliusza i kontynuator jego sztuki – Wojciech, syn Wojciecha – Jerzy, wreszcie drugi wnuk Juliusza, syn Stefana, brata Wojciecha – Karol.
Talent literacki ujawnił się natomiast u córek Wojciecha, poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, zajmującej się również malarstwem, autorki delikatnych, pastelowych akwarel oraz pisarki – Magdaleny Starzewskiej-Niewidowskiej, piszącej pod pseudonimem Magdaleny Samozwaniec, a następnie także u córki Tadeusza, bliźniaczego brata Wojciecha – powieściopisarki Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej.
Wystawa czynna będzie w Toruniu do 8 maja br.