Koncerty znakomitych muzyków, wystawa rzeźby, spotkania z fotografią i filmem składają się na Festiwal Kosmos Sztuki/ Cosmos of Art, którego II edycja odbywa się w Toruniu 9-11 sierpnia 2024 r.

To interdyscyplinarny festiwal inspirowany Kosmosem, prezentujący wybitne, "kosmiczne" osobowości artystyczne z różnych dziedzin sztuki – muzyki, literatury, sztuk plastycznych. Impreza ma też wymiar edukacyjny – w programie znalazły się m.in. warsztaty muzyczne dla młodzieży w Kulturalnym Hubie. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Wojciech Konikiewicz.

W piątkowe popołudnie 9 sierpnia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym została otwarta wystawa rzeźby Ludwiki Ogorzelec, wybitnej polskiej rzeźbiarki mieszkającej od 1985 r. w Paryżu, gdzie studiowała w L’Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts pod okiem słynnego rzeźbiarza francuskiego Cesara. Wystawy jej przestrzennych, monumentalnych brył złożonych z przecinających się linii drewna, metalu i szkła, najczęściej tworzone przez artystkę w miejscu prezentacji, były pokazywane na całym świecie. Teraz dzieło Ludwiki Ogorzelec będzie elementem aranżacji holu głównego nowego budynku szpitala na Bielanach. W wernisażu wystawy pn. "Galaktyka gwiazd odrzuconych" z cyklu Krystalizacja Przestrzeni wzięli udział: zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień oraz radni Rady Miasta Torunia: Karolina Krajewska, Anna Szytniewska, Agnieszka Wasita, Aneta Wierzbowska i Piotr Lenkiewicz.

Równie wysoki poziom mają pozostałe wydarzenia festiwalowe. W piątkowy wieczór w Dworze Artusa zaprezentowało się Le Trio Jourban – izraelski zespół złożony z trzech braci, specjalizujących się w grze na oudzie - instrumencie strunowym szarpanym, uważanym za przodka lutni. Z kolei na Scenie Letniej na Bulwarze Filadelfijskim wystąpiła legenda polskiej muzyki elektronicznej – Marek Biliński.

W sobotę 10 sierpnia organizatorzy zapraszają o godz. 16.00 do Kombinatu Kultury (Podmurna 1/3) na spotkanie z Małgorzatą Potocką z okazji otwarcia jej wystawy fotografii „Pamiętnik intymny” i pokazu filmów autorki.

O godz. 18.00 na Zamku Krzyżackim odbędzie się panel o zbrodniach prawdziwych i wymyślonych pt. "Zabójcy na Zamku Krzyżackim". W dyskusji, której moderatorem będzie dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK, wezmą udział: dr Filip Bolechała – specjalista medycyny sądowej, dr Maciej Klimarczyk – lekarz psychiatra, pisarz, Robert Małecki – politolog, filozof i dziennikarz, autor powieści kryminalnych i Hanna Szczukowska-Białys – autorka powieści kryminalnych.

Sobotni wieczór zakończy się koncertami na Scenie Letniej nad Wisłą – o godz. 20.00 zagra brytyjski artysta muzyki elektronicznej Dhangsha, a o 21.00 Robert Babicz – urodzony w Polsce producent i performer muzyki elektronicznej, mieszkający w Kolonii, znany też jako Rob Acid lub Acid Warrior.

W niedzielę 11 sierpnia w Dworze Artusa zabrzmi jazz w najlepszym wydaniu. W koncercie "Wizje przyszłości" o godz.19.00 wystąpi duo Gembalski – Konikiewicz, a w części drugiej Kasia Pietrzko Trio. Bilety w kasie lub na stronie internetowej Dworu Artusa w Toruniu www.artus.torun.pl

Patronem przedsięwzięcia jest samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na zdjęciach: Wystawa Ludwiki Ogorzelec w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0