Komisja do spraw analizy organizacji i finansowania jednostek oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń pod kierunkiem Dagmary Zielińskiej, zastępcy prezydenta Torunia, zakończyła spotkania z dyrektorami, nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi oraz rodzicami uczniów z jednostek oświatowych w temacie koncepcji zmiany sieci i obwodów szkół w Toruniu.

23 maja 2025 roku komisja przedstawiła Prezydentowi Miasta Torunia wstępne rekomendacje dla poszczególnych placówek. 


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31

  1. pozostawienie funkcjonowania szkoły w dotychczasowym kształcie jako szkoły ogólnodostępnej z klasami integracyjnymi.
  2. rezygnacja z realizacji wariantów polegających na możliwym podzieleniu dotychczasowego obwodu dla nowo przyjętych uczniów od roku szkolnego 2026/2027 pomiędzy Szkołę Podstawową nr 16, Szkołę Podstawową nr 18 oraz Szkołę Podstawową nr 32 albo na przeniesieniu wszystkich uczniów oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 31 do Szkoły Podstawowej nr 16.
  3. wypracowanie, wspólnie z przedstawicielami rodziców, rozwiązań w zakresie edukacji integracyjnej i włączającej. 


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4

  1. zmniejszenie obwodu szkoły od roku szkolnego 2026/2027 na rzecz Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 5. Zmiana obwodów nie obejmuje uczniów aktualnie uczących się w szkole i dzieci, które rozpoczną naukę w roku szkolnym 2025/2026.
  2. pozostawienie obszaru tzw. osiedla „Jar” w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 4.
  3. z uwagi na zbyt duże obłożenie siedziby szkoły przy ul. Żwirki i Wigury, prowadzenie naboru do klas pierwszych wyłącznie do filii szkoły przy ul. Grasera począwszy od rekrutacji na rok szkolny 2026/2027.
  4. dokończenie cyklu edukacyjnego w siedzibie przy ul. Żwirki i Wigury przez wszystkich obecnych uczniów SP 4 i tych, którzy rozpoczną naukę od 1 września 2025 roku.
  5. monitorowanie naboru do szkoły w kolejnych latach.


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7

  1. pozostawienie szkoły w budynku przy ul. Morcinka od roku szkolnego 2026/2027 lub 2027/2028.
  2. przygotowanie planu prac inwestycyjnych związanych z dostosowaniem pomieszczeń dotychczas wynajmowanych oraz budowę nowego placu zabaw przy budynku na ul. Morcinka. 


VI i VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

  1. odstąpienie od koncepcji połączenia dwóch placówek oświatowych. 
  2. monitorowanie naboru do szkół w kolejnych latach.

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

  1. przeniesienie do II Liceum Ogólnokształcącego uczniów z XIII Licem Ogólnokształcącego - Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
  2. rozpoczęcie prac inwestycyjnych mających na celu uruchomienie internatu wraz ze stołówką. 
  3. rozwój infrastruktury sportowej z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. 
  4. wprowadzenie zmian od roku szkolnego 2026/2027 lub 2027/2028.


ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH NR 13 i ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH 

  1. przeniesienie uczniów z XIII Liceum Ogólnokształcącego - Szkoły Mistrzostwa Sportowego do II Liceum Ogólnokształcącego, uczniowie zyskają dostęp do basenu, większego boiska sportowego, hali sportowej wraz z zapleczem sportowym.
  2. połączenie Technikum nr 13 z Zespołem Szkół Ekonomicznych. 
  3. powołanie zespołu z udziałem nauczycieli Technikum nr 13 i Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz organu prowadzącego do spraw wyboru ostatecznej siedziby połączonych szkół. 
  4. wprowadzenie zmian od roku szkolnego 2026/2027 lub 2027/2028.
     

Komisja do spraw analizy organizacji i finansowania jednostek oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń została powołana przez Prezydenta Miasta Torunia w dniu 7 kwietnia 2025 roku. Przewodniczącą Komisji została Dagmara Zielińska, zastępca Prezydenta Miasta Torunia. W jej skład weszli pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, skarbnik Miasta Torunia, radca prawny z Wydziału Prawnego UMT, dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich oraz zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta. 

Spotkania z rodzicami i społecznością szkół były kolejnym etapem konsultowania propozycji zmian w sieci i obwodów szkół w Toruniu. W pierwszym odbyły się rozmowy z dyrektorami szkół oraz spotkania z klubami radnych.  W kolejnym etapie, w miesiącach letnich, po analizie opinii i uwag oraz opracowaniu docelowego modelu sieci szkół, który zostanie przedstawiony społecznościom szkolnym, zostaną przygotowane projekty uchwał intencyjnych, które zostaną przedłożone Radzie Miasta jesienią 2025 roku. 

Przypominamy, że – podobnie jak inne miasta w Polsce – Gmina Miasta Toruń, jako organ prowadzący szkoły publiczne, przygotowuje się do zmiany sieci i obwodów głównie ze względu na trend depopulacyjny. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad ustawą zakładającą, m.in.: możliwość wykorzystania przez samorządy części budynków szkół na realizację innych zadań samorządu, ułatwienie możliwości tworzenia filii szkół, tworzenia szkół podstawowych o niepełnej strukturze, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych przy kształtowaniu sieci szkół. 

Działania podejmowane przez GMT mają na celu dostosowanie struktury edukacyjnej do rzeczywistej liczby uczniów i demograficznych wyzwań, przed którymi stoi toruńska oświata. W tym celu konieczna była diagnoza, która pozwoliła na rzetelną ocenę funkcjonowania toruńskich placówek edukacyjnych, zwłaszcza w kontekście aktualnej i prognozowanej sytuacji demograficznej w poszczególnych częściach naszego miasta. 

Toruńskie Centrum Usług Wspólnych wraz z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Torunia od IV kwartału 2024 roku prowadziły prace nad przygotowaniem koncepcji sieci i obwodów szkół. Przeprowadzono pogłębioną analizę danych, m.in. o liczbie urodzeń w kolejnych latach, liczbie zameldowanych osób, liczbie uczniów w szkołach publicznych i niepublicznych, stopniu wykorzystania pomieszczeń dydaktycznych w oparciu o udostępnione przez szkoły plany lekcji, decyzjach rodziców o wyborze szkoły innej niż obwodowa czy planowanych inwestycjach mieszkaniowych w poszczególnych jednostkach urbanistycznych miasta. To pozwoliło dostrzec wyraźnie narastające dysproporcje i zidentyfikować wyzwania. Na jej podstawie opracowano możliwe scenariusze, które były (i będą) konsultowane z różnymi grupami interesariuszy.  

Pytania, opinie i uwagi dotyczące sieci szkół w Toruniu można przesyłać na adres poczty elektronicznej: siecszkol@um.torun.pl

Fot. © UMT 2025, autor: Urząd Miasta Torunia, licencja: CC BY-NC 4.0