Rezerwat przyrody „Kępa Bazarowa” zyskał swojego patrona. Został nim Bogdan Chrapkowski – emerytowany Wojewódzki Konserwator Przyrody byłego województwa toruńskiego.

Bogdan Chrapkowski, urodzony 24 stycznia 1933 r. w Bydgoszczy, to znany popularyzator wiedzy o przyrodzie regionu i niestrudzony jej obrońca. Z wykształcenia leśnik i biolog (jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), a z zamiłowania historyk dziejów „małych ojczyzn”.

W latach 1975-1998 pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody Województwa Toruńskiego. W okresie pełnienia tych obowiązków doprowadził do utworzenia wielu form ochrony przyrody i krajobrazu. Powstały w tym czasie m.in. rezerwaty przyrody Bachotek, Bagno Mostki, Dolina Osy, Kępa Bazarowa (fragment Kępy Bazarowej o powierzchni 32,4 ha jest rezerwatem przyrody od 1987 r.), Łęgi na Ostrowiu Panieńskim, Mszar Płociczno, Retno i Wronie. Powiększono też istniejące już rezerwaty: Jamy, Las Piwnicki i Szumy Zdrój. Znaczącym osiągnięciem Bogdana Chrapkowskiego jako Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody była pełna realizacja wojewódzkiej koncepcji ochrony krajobrazu na terenie byłego wojewódzkiego toruńskiego. W okresie od 1985 do 1998 r. utworzono parki krajobrazowe: Brodnicki, Górznieńsko-Lidzbarski i Chełmiński. Wyznaczono też 8 obszarów chronionego krajobrazu, 3 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i stanowisko dokumentacyjne „Białochowo”. To na wniosek Chrapkowskiego w 1993 r. Rada Programowa Porozumienia „Zielone Płuca Polski” włączyła północno-wschodnią część województwa toruńskiego do obszaru „Zielonych Płuc Polski”.

Zarządzenie zmieniające nazwę rezerwatu zostało wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w grudniu 2024 r. Zgodnie z tym dokumentem w Toruniu mamy rezerwat przyrody "Kępa Bazarowa" im. Bogdana Chrapkowskiego.

Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0