Recitalem w Dworze Artusa Magdalena Cynk – laureatka medalu Thorunium, artystka, kompozytorka i nauczycielka Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu - podsumuje swoją dotychczasową pracę.
Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa, zaprezentowane zostaną utwory Magdaleny Cynk od tych najdawniejszych, pisanych jeszcze w trakcie studiów, po prawykonania tych najnowszych. Wykonawcami będą jej przyjaciele –soliści i kameraliści, a także orkiestra studencka z Gdańska. Wstęp wolny.
Magdalena Cynk jest rodowitą torunianką. Tu ukończyła Szkołę Muzyczną w klasie rytmiki i fortepianu. Kompozycję studiowała na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy u prof. Franciszka Woźniaka. Kształciła się również w zakresie teorii muzyki. Tworzy m.in. utwory orkiestrowe, kameralne, wokalno-instrumentalne i muzykę chóralną. Często kompozycje te nawiązują charakterem do Torunia, opowiadają o jego historii lub poświęcone są wybitnym ludziom. Jej dzieła uświetniały wiele ważnych miejskich uroczystości.
- Jestem bardzo związana z Toruniem. Czuję potrzebę upamiętniania lokalnych postaci i wydarzeń – podkreśla jubilatka.
Właśnie kończy Oratorium o życiu błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego, które będzie wykonane 14 czerwca. Warto jednak dodać, że Magdalena Cynk ma także na swoim koncie muzykę do teatru oraz piosenki, a w wolnych chwilach chętnie słucha jazzu i rocka.
Przekazać innym
Swoją wiedzę od wielu lat przekazuje uczniom toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych. Nie tylko jednak ich uczy kompozycji, ale również daje okazję do zaprezentowania na profesjonalnych scenach, organizując m.in. cykl koncertów Szkolna Partytura. Właśnie ten rodzaj działalności uważa za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć.
- Koncerty, które organizuję od kilkunastu lat, utrzymywanie klasy kompozycji, sprawiają, że pasja tworzenia jest ciągle przekazywana, a efekty mojej pracy widoczne są cały czas – podkreśla kompozytorka. Jakby tych pól działalności było mało, kilka lat temu Magdalena Cynk zaczęła naukę gry na największym instrumencie świata – carillonie. To kilkadziesiąt dzwonów różnej wielkości poruszanych za pomocą lin połączonych z klawiaturą, przy której siedzi grający. Dzięki kompozytorce przez kilka lat mogliśmy w naszym mieście posłuchać dźwięku tego instrumentu, który w wersji mobilnej pojawił się na organizowanym przez nią festiwalu Tour de Carillon. Dziś marzy, żeby miasto miało swój własny carillon.
- Toruń ma przecież wspaniałe tradycje ludwisarskie. Mamy tu niezwykły dzwon Tuba Dei - przekonuje artystka.
Pomorskie Towarzystwo Muzyczne
Swoją społecznikowską pasję realizuje poprzez organizację konkursów kompozytorskich i wielu innych wydarzeń. Ostatnio, wraz z gronem kilku osób ze środowiska muzycznego, reaktywowała po 15-letniej przerwie Pomorskie Towarzystwo Muzyczne. Ta założona przez Adama Kuryłłę, bardzo prężnie działająca od 1921 r. w Toruniu organizacja, miała w swoim czasie wielkie zasługi dla miasta i regionu. Jednym z najważniejszych dokonań było założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych. Pod egidą towarzystwa odbywały się liczne koncerty z udziałem wybitnych muzyków. Urządzano także wykłady o muzyce, organizowano kursy śpiewu chóralnego oraz poranki muzyczne dla młodzieży. Towarzystwo powołało również do istnienia orkiestrę symfoniczną i kameralną.
- Ostatnim prezesem towarzystwa, który zorganizował koncert z okazji 75-lecia istnienia organizacji, był śp. Kazimierz Kończewski. Między innymi ze względu na jego postać, która była mi bliska, postanowiłam to towarzystwo wskrzesić – opowiada Magdalena Cynk, która objęła funkcję prezesa.
Na początek organizacja zaproponowała cykl Koncertów Towarzyskich. Pierwszy z nich odbył się w marcu w Dworze Artusa. Można było wtedy usłyszeć utwory toruńskich kompozytorów, głównie tych związanych z towarzystwem. Kolejne wydarzenia muzyczne zaplanowano m.in. w Brodnicy i Szafarni. Od kwietnia w Dworze Artusa co dwa miesiące odbywać się będzie Poranek dla Seniora.
- To koncerty, na które seniorzy będą mogli przychodzić ze swoimi wnukami, by posłuchać uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych – mówi prezes PTM.
Oprócz działalności koncertowej towarzystwo planuje m.in. warsztaty instrumentalne dla dzieci i młodzieży ze szkół muzycznych z regionu oraz zorganizowanie konkursu kompozytorskiego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec.
Jubileusz z przyjaciółmi
Z okazji jubileuszu Magdaleny Cynk, 16 kwietnia w Dworze Artusa zabrzmią jej utwory – od najwcześniejszych, po najnowsze, tak by słuchacze mogli prześledzić rozwój twórczości kompozytorki. - Przedstawiony zostanie m.in. mój pierwszy utwór, który grałam na egzaminie końcowym z fortepianu. Nie był on jeszcze wykonywany publicznie. Wybrałam też kompozycję, którą debiutowałam - Wariacje na wiolonczelę i fortepian – zapowiada artystka.
Melomani usłyszą tego wieczoru utwory kameralne, solowe, ale też orkiestrowe, do wykonania których kompozytorka zaprosiła swoich przyjaciół. Na scenie pojawią się pianiści Robert Matusiak i Wojciech Sarba, sopranistka Agnieszka Olszewska, a także studencka orkiestra symfoniczna Tutta Forza z Gdańska pod batutą Rafała Kłoczki, absolwenta toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz dyrygentury na Akademii Muzycznej
(za: Kujawa M., Pasjonatka pięciolinii (w:) Ikar 116, 04.2013, 8-9)