Od 20 lat istnieje w Toruniu Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 26. Z tej okazji 25 września 2013 r. w placówce odbyły się uroczystości jubileuszowe.

W spotkaniu uczestniczył zastępca prezydenta Torunia Ludwik Szuba, który przekazał szkole gratulacje i upominek – aparat fotograficzny. Towarzyszyli mu doradca prezydenta Lidia Chamarczuk-Mazurek i dyrektor magistrackiego Wydziału Edukacji Janusz Pleskot. 

Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 26 powstała w 1993 r. Mieści się przy ulicy Buszczyńskich 11 w Toruniu. W skład Zespołu Szkół wchodzi też powstałe w 1999 r. Gimnazjum Specjalne Nr 26, zlokalizowane przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 11 i działająca przy nim Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy. Od 2009 roku Zespół Szkół Nr 26 nosi imię ks. Józefa Tischnera.

Była to pierwsza w Toruniu szkoła, która stworzyła warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Od początku swego istnienia objęła też opieką dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnością sprzężoną, w tym z uszkodzeniem słuchu, wzroku oraz narządu ruchu. Założycielką szkoły oraz jej wieloletnim dyrektorem była Wiesława Skowrońska, obecnie placówką kieruje Małgorzata Bielecka-Skop. Początkowo w szkole uczyło się 80 uczniów i pracowało 21 nauczycieli, obecnie we wszystkich trzech szkołach edukacją, terapią i rewalidacją jest objętych 259 osób, z którymi pracuje ponad 90 pedagogów. Stąd największą obecnie bolączką placówki jest poprawa warunków lokalowych.

W szkole funkcjonuje 19 zespołów edukacyjnych, dwa oddziały przedszkolne oraz 5 grup terapeutycznych, gdzie realizowane są zespołowe zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze. Szkoła organizuje też indywidualne nauczanie dla dziesięciu uczniów, indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze dla 41 uczestników oraz zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dla 65 dzieci. Uczący w szkole oligofrenopedagodzy pracują w oparciu o autorskie programy nauczania i terapii oraz nowatorskie metody diagnozy, edukacji i terapii.

Uczniowie są laureatami wielu przeglądów, konkursów i olimpiad o charakterze miejskim, ogólnokrajowym i międzynarodowym. Absolwenci Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy (61 osób) w wielu przypadkach znajduje pracę na wolnym rynku pracy.