Pas działek toruńskiego JAR-u przylegający do ul. Grudziądzkiej zostanie objęty patronatem przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Taki cel zakłada porozumienie, jakie zostanie podpisane wkrótce między Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną a Gminą Miasta Toruń. Zostało ono przygotowane dlatego, że funkcjonujące w Polsce specjalne strefy ekonomiczne są praktycznie najbardziej liczącym się instrumentem wsparcia nowych inwestycji. Do tej pory strefy zachęciły wielu inwestorów krajowych i zagranicznych do rozpoczęcia działalności na swoich terenach. Ulgi przysługujące działającym w nich firmom stanowią alternatywę dla rządowych dotacji, których otrzymanie wiąże się nierzadko z procedurami konkursowymi, niedającymi pewności zadowalających efektów.

Patronatem PSSE ma być objętych 9 działek o łącznej powierzchni ok. 23 ha. W ramach przyszłej współpracy toruńskie tereny inwestycyjne pod patronatem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą promowane: na stronie internetowej strefy oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w trakcie bezpośrednich spotkań z inwestorami, podczas krajowych i zagranicznych targów oraz seminariów inwestycyjnych. Patronat ten nie spowoduje żadnych zobowiązań finansowych ze strony miasta. Jego przyznanie inicjuje natomiast starania o utworzenie obszaru inwestycyjnego specjalnej strefy ekonomicznej na terenie Torunia, który może być szansą na zagospodarowanie niewykorzystanych jeszcze terenów.
Miasto liczy na to, że porozumienie z PSSE pozwoli na:

  • włączenie oferty terenów inwestycyjnych JAR w system działań promocyjnych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; 
  • podwyższenie atrakcyjności nieruchomości poprzez możliwość udzielenia pomocy publicznej dla inwestorów strefowych; 
  • przygotowanie terenu pod potrzeby potencjalnego inwestora.

Wśród korzyści podejmowanej inicjatywy wymienia się:

  • przyspieszenie rozwoju gospodarczego miasta;
  • stworzenie nowych miejsc pracy,
  • obniżenie poziomu bezrobocia,
  • umożliwienie lokalnym przedsiębiorcom dostępu do kapitału i nowych rynków zbytu;
  • pomimo obniżonych wpływów z podatków od nieruchomości oraz podatku od osób prawnych, wpływy z podatków pośrednich związanych ze wzrostem zatrudnienia, siły nabywczej ludności oraz podatków płaconych przez kooperantów spoza stref z nawiązką zrekompensują utracone korzyści finansowe.