Coraz częściej można zauważyć w Toruniu niezgodne ze sztuką cięć przycinanie drzew i krzewów. Niszczenie drzew poprzez zbyt agresywne cięcia będzie skutkować karami pieniężnymi.
W związku z faktem, że w ostatnim czasie na terenie Torunia stwierdzono wykonywanie w sposób niezgodny ze sztuką cięć sanitarnych drzew, Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia informuje, że zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody przycięcie drzew nie wymaga uzyskania zezwolenia.
Jednocześnie zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
- usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizję z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi
- kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat
- utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa
- Zgodnie ze sztuką ogrodniczą cięcie drzew wykonuje się, gdy jest to konieczne i całkowicie uzasadnione. W celu ograniczenia wzrostu drzew ku górze możliwa jest redukcja ich koron wynosząca maksymalnie 1/3 wysokości drzewa – mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia Szczepan Burak.
Przyjmuje się, że maksymalnie, jednorazowo można pozbawić drzewo około 30% korony, bowiem zbyt radykalne cięcia, w tym niedopuszczalne ogławianie, czyli całkowite pozbawienie drzew koron i pozostawienie samego pnia wielokrotnie prowadzi do obumierania. Zabieg powinien być przeprowadzony zgodnie ze sztuką ogrodniczą przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
Przycięcie drzew w zakresie wykraczającym poza dopuszczalne traktowane jest jako zniszczenie drzew, co zgodnie ustawą o ochronie przyrody, skutkować może wszczęciem postępowania o wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych.