- Życzę, żebyśmy na tym Kongresie wspólnie wypracowali nowe miasto oparte na nieco innych, bardziej demokratycznych i efektywniejszych ramach współpracy - mówił podczas inauguracji Toruńskiego Kongresu Dialogu prezydent Torunia Paweł Gulewski.
We wtorek 10 września 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki ruszył I Toruński Kongres Dialogu. Pierwszego dnia odbyła się uroczysta inauguracja z udziałem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego i zaproszonego gościa specjalnego - zastępcy prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego, który opowiedział o tym, co w Poznaniu udało się zrobić w kontekście współrządzenia miastem.
W trakcie inauguracji sala Jordanek wypełniona była po brzegi, uczestniczyło w niej ponad 200 osób, a wśród nich byli m.in. członkowie Rad Okręgów, działacze społeczni, przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, uczelni wyższych i służb mundurowych.
Jak podkreślił, otwierając wydarzenie, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. dialogu i innowacji miejskich Patryk Wawrzyński: – Kongres jest pierwszym krokiem w drodze do budowania miasta współtworzonego. W czasie Kongresu chcemy wspólnie stworzyć mapę zagadnień i tematów, w których konsultowanie chcą włączyć się mieszkańcy i mieszkanki Torunia oraz wypracować katalog narzędzi toruńskiej partycypacji. Efekty Kongresu umożliwią prowadzenie konsultacji i dialogu tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom wszystkich osób współtworzących toruńską wspólnotę.
– Dzisiaj spełnia się moje prawdziwe marzenie jako osoby, która w kampanii mówiła, że dialog trzeba usprawnić, że musimy podreperować proces dialogu, że na nowo musimy zredefiniować kwestie dotyczące partycypacji w wielu wymiarach - powiedział Paweł Gulewski, prezydent Torunia. - Rekomendacje, które zostaną wypracowane staną się podstawą do projektowania elementów uchwały budżetowej na 2025 r. Będą także podstawą do tego, w jaki sposób mamy zaplanować proces konsultacji społecznych. Jedno jest pewne: nie chcemy zostawić tego systemu współpracy, kooperacji i współrządzenia, jaki był do tej pory. Chcemy to zmieniać.
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania mówił o tym, w jaki sposób udało się w Poznaniu wypracować narzędzia, które szeroko włączają do współzarządzania mieszkańców i partnerów miejskich. Poznań jest liderem rankingów współzarządzania. - Kreśląc podstawy, fundamenty dla współtworzenia miasta przez mieszkańców i szeregu grup społecznych, każdy samorządowiec musi mieć świadomość, że miasto to nie tylko budynki i otoczenie, ale przede wszystkim, że to mieszkańcy tworzą to miasto. Przy czym mieszkańcy nie są grupą jednorodną, tylko składają się na bardzo różne grupy społeczne, często mające sprzeczne spojrzenia - podkreślił Mariusz Wiśniewski.
- Trudno sobie wyobrazić w XXI w. zarządzanie miastem bez woli mieszkańców, zza biurka. To jest już nie do pomyślenia. Podstawą jest praca organiczna u podstaw włączając w to różne grupy społeczne i wzajemny szacunek do tych grup. Na władzach samorządowych spoczywa nacisk, żeby umieć wykorzystywać energię mieszkańców i starać się zarządzać różnymi spojrzeniami, interesami, które się pojawiają. Dlatego też jest całkowicie zasadne, że prezydent Torunia i nowe władze samorządowe realizując zobowiązania względem wyborców zaczynają od wypracowania metod partycypacyjnych - dodał zastępca prezydenta Poznania.
Następnie, uczestnicy Kongresu mieli możliwość włączenia się w rozmowę przy moderowanych stolikach tematycznych. Dziesięć z nich dotyczyło tematów, o których możemy wspólnie decydować w ramach konsultacji społecznych, a jedenasty poświęcony narzędziom, które mieszkańcy chcieliby wykorzystywać do uczestniczenia w decydowaniu o Toruniu.
Więcej o Kongresie pod linkiem: https://torun.pl/pl/aktualnosc/rozpoczynamy-kongres-dialogu
Fot. © UMT 2024, autorka: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0