W Toruniu odbywają się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W sobotę, 2 marca 2013 r. odbędzie się inscenizacja historyczna na starówce.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone od marca 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji i podporządkowaniu Polski Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1944-1963. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, bowiem tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Uroczystości w Toruniu rozpoczęły się w piątek, 1 marca pod tablicą przy ul. Piekary, poświęconą pomordowanym żołnierzom AK, gdzie odśpiewano Rotę i złożono wieńce. W imieniu miasta okolicznościowe słowo wygłosił zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. Chór z ZS 16 wykonał jedną z żołnierskich pieśni "Ponurego". W Ratuszu Staromiejskim odbył się pokaz filmu "Żołnierze Wyklęci".
Program obchodów 2 marca (sobota)
- 13:00 msza św. w Kościele Garnizonowym
- 14:00 uroczysty przemarsz ulicami Starego Miasta z udziałem chóru Wyższego Seminarium Duchownego, werblistów oraz grupy rekonstrukcyjnej
- 14:15 inscenizacja historyczna na Rynku Staromiejskim (pomiędzy Ratuszem a Dworem Artusa) wystawa „Żołnierze Wyklęci” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego (12 plansz z biogramami żołnierzy wyklętych, przegotowanymi przez IPN; wystawa czynna na dziedzińcu do 2 marca, potem w banku WBK oraz ZS 16)
Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczno-Wojskowe, a współorganizatorami Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego.