Bogusław Magiera został patronem jednej z głównych alei w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu.
Drogi w parku na Bydgoskim Przedmieściu dotychczas nie posiadały nazewnictwa. W ramach trwającej rewitalizacji tego obszaru zaproponowano oznakowanie ciągów komunikacyjnych. Nazwę Aleja Bogusława Magiery nosi od 27 września droga biegnąca od fontanny do Martówki. Decyzję w tej sprawie podjęli toruńscy radni na sesji 5 września 2013 r.
- Bogusław Magiera był człowiekiem renesansu. To filmowiec, aktor, modelarz, nauczyciel i patriota – mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Szczepan Burak. – Magiera przez całe życie mieszkał na Bydgoskim Przedmieściu. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zaczął dokumentować w filmach Toruń, a szczególnie Bydgoskie Przedmieście.
Cudem ocalałe kadry filmowca ukazują jego córkę Jadzię podczas spacerów w parku Na Bydgoskim Przedmieściu. Magiera nagrywał ważne dla Torunia momenty, m.in. film z wizyty w Toruniu w 1938 roku marszałka Rydza-Śmigłego.
- Trudno mówić o własnym ojcu, bo go nie pamiętam – mówi córka Bogusław Magiery Jadwiga Tokarska. – Jedyne, co pamiętam, to moment aresztowania. Ojca znam ze zdjęć, filmów i opowiadań mamy. To dla mnie niebywałe szczęście i zaszczyt, że zostanie on upamiętniony.
Bogusław Magiera urodził się w Wadowicach 29 lipca 1904 r. Nauczyciel, aktor, działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego, instruktor modelarstwa lotniczego, filmowiec amator, konstruktor żaglówki. Po 1920 roku przeniósł się razem z rodziną do Torunia. Przez cały okres 20-lecia międzywojennego mieszkał na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejno przy ulicach Sienkiewicza, Klonowica, Rybaki i ostatecznie Kochanowskiego. Realizując własne pasje, fotografował Toruń, a szczególnie Park na Bydgoskim Przedmieściu, poświęcając mu sporo miejsca w filmie, który nakręcił przed 1939 r. Aresztowany 14 października 1939 w ogólnomiejskiej akcji, przeszedł kolejno więzienie w Forcie VII w Toruniu, obozy w Stutthof, Oranienburg, Sachsenhausen i Dachau, gdzie zginął 24 marca 1942 r.
Uroczystość nazwania jego imieniem alei w parku na Bydgoskim Przedmieściu odbyła się w piątek, 27 września 2013 r. Uczestniczyła w niej córka Bogusława Magiery – Jadwiga Tokarska z rodziną oraz prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz. Piosenki z czasów patrona alejki śpiewali Grażyna Rutkowska i Krzysztof Zaremba z Teatru Baj Pomorski.
Spotkanie było też okazją do obejrzenia efektów kończącej się rewitalizacji parku: wybudowanego amfiteatru, wielofunkcyjnego boiska sportowego, stołow szachowych i do tenisa, dwóch placów zabaw, przebudowanej i otoczonej kwietnikami i siedziskami głównej fontanny parkowej, odnowionej groty i zrekultywowanego stawu. W parku powstała też nowoczesna, automatyczna, samoczyszcząca toaleta. Pojawiły się również kosze na śmieci z torebkami na psie odchody. U wejścia do parku od strony ul. Konopnickiej ułożono nowe nawierzchnie alejek, pojawiły się także ciekawe elementy małej architektury: fantazyjnie zaprojektowane stojaki rowerowe i ażurowe, metalowe ławki.
Jeszcze w tym roku w parku modernizowane będą kolejne alejki i ścieżki oraz tor saneczkowy. Miasto dołożyło też ze swojego budżetu fundusze na odnowę zniszczonego w czasie powodzi mostku nad Martówką. Po odbudowie będzie to mostek stalowy, obłożony częściowo drewnem.
Rewitalizację prowadzi firma Krzysztof Marach Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "KAMAR" z Leszna. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 4,6 mln zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych (Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego) wynosi ponad 2,2 mln zł.