Napis Toruński Kongres Dialogu otoczony linią tworzącą domek. Kolorowe figury geometryczne w tle.

   

Zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski  spotkał się 25 lutego 2013 r. z toruńskimi laureatami XV edycji konkursu "Przedsiębiorstwo Fair Play".

Program „Przedsiębiorstwo Fair Play” prowadzą Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz Krajowa Izba Gospodarcza.  Służy on promocji podmiotów gospodarczych i samorządów lokalnych, które w swojej działalności kierują się zasadami uczciwości, rzetelności oraz wrażliwości na potrzeby otoczenia. W tym roku wyróżniono 6 firm z Torunia: Zakład Usług Podwodnych i Technicznych Denis Andrzej, spółki EMTOR, Biuro Plus Janowscy i Frauenthal Automotive Toruń oraz Przedsiębiorstwa  Wielobranżowe TRATEX i TAXLAS. Tytuł "Przedsiębiorcy Fair Play" mogą one wykorzystywać do promowania swojej działalności i podnoszenia wiarygności w oczach kontrahentów.

Złote certyfikaty "Przedsiębiorstwa Fair Play 2012" otrzymali:

  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe TAXLAS Jerzy Nasiłowski - znany w Toruniu specjalista w branży gospodarki leśnej, konserwacji i pielęgnacji terenów zielonych, usług sanitarno-porządkowych i stolarskich oraz budowy domów drewnianych.
  • Zakład Usług Podwodnych i Technicznych Andrzeja Denisa - specjalizujący się w pracach nurkowych: budowlanych, konserwacyjnych i malarskich na obiektach hydrotechnicznych, m.in. spawaniem podwodnym, naprawą betonów i szczelin dyletacyjnych oraz pracami montażowymi.
  • EMTOR Sp. z o.o. - dostawca wózków widłowych na potrzeby transportu wewnętrznego

Certyfikaty "Przedsiębiorstwa Fair Play 2012" otrzymali:

  • Frauenthal Automotive Toruń sp. z o.o. - producent strzemion do mocowania resorów w ciężkich pojazdach transportowych.
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe TRATEX - projektowanie i wykonawstwo systemów nadzoru telewizyjnego, sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu i pomiarów elektrycznych. 
  • Biuro Plus Janowscy Sp. J. - hurtownia artykułów biurowych.

Wśród miast i gmin, które ubiegały się o tytuł po raz 11., wyróżniono w tym roku Solec Kujawski, Jabłonowo Pomorskie, Dobrcz i Płużnicę. Warto przypomnieć, że Toruń był nagrodzony certyfikatem Gminy Fair Play w 2008 roku.

  

Kujawsko-pomorska gala wręczenia certyfikatów odbyła się 19 lutego w Bydgoszczy, jednak 4 toruńskich laureatów nie mogło w niej uczestniczyć. Dlatego regionalny admistrator programu zwrócił się z prośbą o przekazanie wyróżnień przez toruński samorząd. Z szefami nagrodzonych firm spotkał się 25 lutego 2013 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski, odpowiedzialny w mieście za sprawy gospodarcze. Spotkanie w Urzędzie Miasta Torunia było okazją do pogratulowania laureatom, ale także rozmowy o problemach, na jakie w swojej działalności napotykają toruńscy przedsiębiorcy. Mowa była m.in. o skomplikowanych formalnościach, jakich muszą dopełnić pracodawcy, którzy chcą utworzyć stanowiska pracy z dofinansowaniem Powiatowego Urzędu Pracy, a także o ułomnościach polskiego systemu zamówień publicznych, w którym niska, często rażąco, cena,  jest głównym kryterium przetargowym. Wiceprezydent Rasielewski poinformował o planowanym na kwiecień br. spotkaniu z toruńskimi inwestorami , na którym będzie mowa o tych problemach oraz możliwych rozwiązaniach, których celem będzie zachęta toruńskiego biznesu do lokowania kapitału w mieście.