Wyremontowane budynki, zadaszone perony, sklepiki i nowe przejście podziemne, a wszystko dostępne dla osób niepełnosprawnych – tak wyglądał będzie Dworzec Toruń Główny. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na jego kompleksową rewitalizację.

- Inwestycja będzie  realizowana w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu -  BiT-City”. Ma ona przywrócić dworcowi dawną świetność, zmienić układ funkcjonalno-przestrzenny i sprawić, że poprawi się jakość podróżowania  – mówi dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Marcin Maksim. - Projekt będzie w 61% dofinansowany ze  środków Unii Europejskiej.

Plany są ambitne. Po rewitalizacji dworzec zyska nowe oblicze. Dworcowe budynki zostaną kompleksowo odnowione. W hallu głównym zajdą spore zmiany. Kasy biletowe planuje się przesunąć w stronę obecnej poczekalni, a tę przenieść bliżej obecnych pomieszczeń restauracji. W hallu natomiast powstanie miejsce pod funkcje komercyjne.

Hall toruńskiego dworca będzie wyglądał podobnie

Dostać się tam będzie można przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone do ul. Podgórskiej. W podziemiach także będą się mogły mieścić niewielkie sklepiki i punkty usługowe. Do hallu wjeżdżać się będzie ruchomymi schodami lub windą dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podobnie będzie przy wejściach na perony. Te także zostaną przebudowane. Wszystkie będą zadaszone i wyposażone w tzw. azyle, czyli przeszkolone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociąg.

W takich azylach pasażer może czekac na pociąg

Na terenie dworca działał będzie hot spot, znajdą się także przewijaki dla niemowląt i powstanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych będzie nowa, zintegrowana pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem.

– Ogłosiliśmy właśnie przetarg na zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji dworca wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych. Oferty można składać do 16 maja 2013 r. Wykonawca sporządzi dokumentację projektową dla wszystkich branż, a także uzyska wszystkie  niezbędne  uzgodnienia, opinie i zezwolenia, po czym przystąpi do przebudowy. Na wykonanie całości będzie miał 92 tygodnie – dodaje Marcin Maksim.