Dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, nowoczesnej protezy lub specjalistycznego oprzyrządowania do auta bądź np. pomoc w uzyskaniu prawa jazdy czy wykształcenia wyższego. MOPR dofinansuje zakupy ułatwiające niepełnosprawnym funkcjonowanie w społeczeństwie.

 Toruń podpisał z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowę na realizację pilotażowego programu Aktywny Samorząd. W imieniu gminy program prowadzić będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Jakie są cele programu?

Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Program ma ułatwić torunianom z zaburzeniami ruchu i wzroku włączenie się do tworzącego się społeczeństwa informacyjnego oraz aktywizować naszych niepełnosprawnych społecznie lub zawodowo. Dzięki „Aktywnemu samorządowi” możliwa  będzie również likwidacja barier w poruszaniu się oraz barier transportowych.

Środki finansowe na realizację programu pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Co niepełnosprawni torunianie mogą zyskać dzięki programowi?

W ramach programu dofinansowanie można uzyskać na:

1)       Moduł I – likwidację barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym:

a) Obszar A – likwidację bariery transportowej:

–          Zadanie 1: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,

–          Zadanie 2: pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B,

b)     Obszar B – likwidację barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:

–          Zadanie 1: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,

–          Zadanie 2: dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,

c)     Obszar C – likwidację barier w poruszaniu się:

–           Zadanie 1: pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

–           Zadanie 2: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

–           Zadanie 3: pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,

–           Zadanie 4: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny (co najmniej na III poziomie jakości),

d)      Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej;

2)        Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym;

Podstawą do przyznania dofinansowania będzie pisemny wniosek osoby niepełnosprawnej zawierający uzasadnienie wskazujące na związek udzielenia dofinansowania z możliwością realizacji celów programu złożony do samorządu powiatowego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

W Toruniu wnioski należy składać w Dziale Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu przy ul. Konstytucji 3 Maja 40 c, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 – 15.00, we wtorki od 8.00 – 15.00 – pokój nr 16 i 17 na parterze budynku. Wnioski będą przyjmowane do 30 września 2013 roku.

Wszelkich informacji dotyczących realizacji programu, w tym m. in. warunków, jakie powinni spełniać adresaci programu, maksymalnych kwot dofinansowania i wysokości wymaganego udziału własnego udzielają pracownicy Działu Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPR przy ul.  Konstytucji 3 Maja 40 C (pokój nr 10, 16, 17) lub pod numerami telefonów: 65 08 567 , 65 08 568, 65 08 565 wew. 21,30,31 . Informacje udzielane są przez 5 dni w tygodniu tj. od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00  do 15.00.

Wzory wniosków przygotowane według realizowanych w 2013 roku modułów, obszarów wsparcia oraz zadań dostępne są na stronie internetowej MOPR. Wnioski są również dostępne w siedzibie MOPR przy ul. Konstytucji 3 Maja 40 C (pokoje nr 10, 16, 17).