Prawie 2900 ton odpadów MPO wywiozło w ciągu ostatnich 3 lat z nielegalnych wysypisk zlokalizowanych na terenie Torunia.
Pojawiają się wszędzie – w lasach, w miastach na obszarach zabudowanych czy terenach zielonych, stanowiąc poważne zagrożenie dla środowiska. Dzikie wysypiska śmieci powstają w wyniku porzucania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
- Dzikie wysypiska to ogromny problem ekologiczny – mówi Joanna Pepłowska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu. – Porzucone odpady zagrażają lokalnemu ekosystemowi, są niebezpieczne dla zwierząt i roślin, mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu, stwarzają zagrożenie epidemiologiczne, mogą powodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych oraz skażenie gleby.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu usuwa odpady z dzikich wysypisk na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej w Toruniu. To w tym wydziale Urzędu Miasta Torunia następuje wstępna weryfikacja zgłoszenia, a więc ustalenie, czy jest to teren gminny, czy prywatny.
W 2024 roku z terenów nielegalnych wysypisk śmieci w Toruniu wywieziono prawie 926 ton odpadów. W roku 2023 było to ok. 980 ton, natomiast w roku 2022 - ok. 990 ton. Zazwyczaj są to odpady, które nie powinny trafić do pojemników na odpady komunalne, np. akumulatory, zużyte baterie, części samochodowe, gruz, opony, kable czy stare meble.
- Miesięcznie otrzymujemy średnio kilkanaście do nawet kilkudziesięciu zgłoszeń o nielegalnie zaśmieconych miejscach. Niestety, to jak walka z wiatrakami. Często w miejscach już uprzątniętych pojawiają się nowe śmieci – dodaje Adam Straszyński, zastępca prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu. – Tymczasem zachowanie porządku i czystości w ogromnej mierze zależy od mieszkańców. Nasza Spółka daje im również możliwość pozbycia się odpadów w różnych formach.

Przypominamy więc, że większość odpadów można bezpłatnie przywieźć do toruńskich PSZOK-ów, które mieszczą się przy ul. Kociewskiej 35 oraz ul. Dwernickiego 15. Dodatkowo, jeśli mieszkaniec ma problem z dostarczeniem większych ilości gabarytów lub odpadów poremontowych, MPO oferuje usługę podstawienia kontenera, wynajmu worka Big Bag lub pakietu worków jutowych, a następnie odebrania ich, gdy zostaną zapełnione odpadami.
Warto też pamiętać, że jeśli właściciel nieruchomości ma podpisaną umowę z firmą remontowo-budowlaną, to wówczas na niej ciąży obowiązek zagospodarowania powstałych w trakcie prac odpadów.
Co jeszcze możemy zrobić, aby było mniej dzikich wysypisk śmieci?
Jeśli widzimy zaśmiecony teren lub jesteśmy świadkami porzucania odpadów w niedozwolonych miejscach, należy skontaktować się z:
- Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia – tel. 56 611 83 32; e-mail: odpady@um.torun.pl
- Strażą Miejską - pod interwencyjnym numerem telefonu: 986 bądź drogą elektroniczną: sekretariat@strazmiejska.torun.pl.
Aby skutecznie walczyć z problemem dzikich wysypisk, konieczne są działania na wielu płaszczyznach.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu oprócz kompleksowego oczyszczania zaśmieconych terenów bierze czynny udział w akcjach społecznych, podczas których mieszkańcy samodzielnie sprzątają tereny naszego miasta. Dostarcza wówczas worki, pojemniki, kontenery, rękawice oraz inny potrzebny sprzęt, a na koniec organizuje wywóz zebranych odpadów. W ramach tego typu akcji społecznych MPO usuwa ok. 200 ton odpadów rocznie.
Spółka prowadzi również szereg działań edukacyjnych mających na celu poszerzenie świadomości mieszkańców w zakresie prawidłowej segregacji odpadów i wpływu, jaki ich codzienne decyzje mają na środowisko. Zajęcia i warsztaty w szkołach w ramach naszego projektu EcoKid, spotkania informacyjne oraz kampanie społeczne mają na celu nie tylko przekazanie wiedzy, ale także inspirowanie do działania.
Fot. © UMT 2025, autor: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu, licencja: CC BY-NC 4.0