Czerwiec jak co roku był w Toruniu wypełniony wydarzeniami wokół obchodów Święta Miasta.

14 czerwca był w Toruniu dniem kulminacji obchodów 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UMK, przez miasto przeszedł jazzowy pochód, a w Ratuszu Staromiejskim została otwarta wystawa cennych woluminów ze Srebrnej Biblioteki Hohenzollernów. 

19 czerwca 2015 r. w Toruniu zostało otwarte Muzeum Toruńskiego Piernika. To wyjątkowa atrakcja turystyczna i zarazem największe muzeum poświęcone historii piernika w Polsce. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu powstał w wyremontowanym i zaadaptowanym na ten cel budynku dawnej fabryki pierników Gustawa Weese przy ul. Strumykowej 4. Można w nim oglądać wszystko, co wiąże się z toruńskimi specjałami - stare formy, opakowania, piece i klubokawiarnię z czasów PRL. Inwestycja kosztowała ponad 5 mln zł, z czego ok. 2,7 mln zł pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pod hasłem „Jesteśmy” 21 czerwca na Stadionie Miejskim odbyła się pierwsza w historii miasta Senioriada. To zainicjowany przez Radę Seniorów przy Prezydencie Miasta Torunia festyn dla seniorów, będący okazją do prezentacji tej grupy społecznej – jej energii, potencjału, twórczości, ale również problemów. 

21 czerwca została otwarta droga rowerowa z Torunia do Chełmży i ośrodków wypoczynkowych w Kamionkach i Zalesiu. 

23 czerwca Michał Zaleski uhonorował 9 zasłużonych torunian Nagrodą Prezydenta Torunia. Otrzymali ją w tym roku: Katarzyna Minczykowska-Targowska, Katarzyna Fiałkowska, dr Tadeusz Ładniak, dr med. Jacek Gessek, Dariusz Delik, Ryszard Gajewski, Zygmunt Jaczkowski, Łukasz Ozimek i Andrzej Makowski. 

Najlepszą klasą w Toruniu okazała się VIa z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Jej uczniowie odebrali świadectwa z rąk prezydenta Torunia. 

24 czerwca w toruńskiej katedrze śś. Janów zostały złożone relikwie bł. Jana Łobdowczyka, XIII-wiecznego franciszkanina związanego z Toruniem, patrona żeglarzy i flisaków. W uroczystości przeniesienia relikwii z Chełmna do Torunia wzięli udział biskupi toruńscy, członkowie Kapituły Katedralnej, przedstawiciele władz miasta, członkowie Zakonu Grobu Bożego św. Jana Jerozolimskiego i żeglarskiego Bractwa Kaphornowców, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, flisacy, klerycy i mieszkańcy Torunia. Uroczystą chwilę uczcił dźwięk katedralnego dzwonu Tuba Dei. 

25 czerwca Kolarz Michał Kwiatkowski i aktor Piotr Głowacki odsłonili swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd.

 

28 czerwca niemiecka pisarka i dziennikarka Marie-Luise Scherer oraz polski powieściopisarz, eseista i historyk literatury Stefan Chwin otrzymali 28 czerwca 2015 r. Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego

27 czerwca po kapitalnym remoncie i przebudowie zostało otwarte Piernikowe Miasteczko, którego największą atrakcją jest obecnie wodny plac zabaw z tryskającymi dyszami. 

Po latach przerwy powrócił Festiwal Teatrów Ulicznych. Tego lata obejrzeliśmy spektakle włoskiej grupy Ondadurto Teatro, czeskiego zespołu Brati v tricku i polskich teatrów Pinezka i Pijana Sypialnia.  

W czerwcu miasto podpisało też umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie wymianę systemu ogrzewania lub termomodernizację budynków w ramach II już edycji programu KAWKA. Przedsięwzięcie ma na celu ograniczanie niskiej emisji na terenie Torunia, czyli pyłów i gazów zanieczyszczających powietrze, m.in. poprzez termomodernizację budynków oraz likwidację pieców węglowych na piece gazowe/elektryczne czy podłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na zmianę systemu ogrzewania można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 75 % kosztów kwalifikowanych. Realizacja programu potrwa do końca 2018 roku.

Blisko 400 zawodników wystartowało 27 czerwca w jubileuszowych, XXV Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki w Toruniu. Impreza odbyła się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego. W zawodach wzięły udział m.in. trzy uczestniczki igrzysk olimpijskich – Ludwika Chewińska, Genowefa Patla i Urszula Kielan, a także 105-letni Stanisław Kowalski ze Świdnicy, który pobił aż dwa należące do siebie rekordy. 

Tłumy przyciągnęła na Rynek Nowomiejski Plaża Gotyku. W tegorocznym turnieju siatkówki plażowej wzięli udział m.in.: Grzegorz Bociek, Dominik Witczak, Wojciech Włodarczyk i Krzysztof Ignaczak. Ukoronowaniem zawodów były turnieje Grand Prix Polski Kobiet i Mężczyzn w Siatkówce Plażowej. Do rywalizacji zgłosiło się aż 77 drużyn. Najlepsze z nich okazały się pary: Magdalena Saad i Aleksandra Theis oraz Kacper Kujawiak i Michał Bryl.

W czerwcu zakończyło się także zagospodarowanie placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 8 na Wrzosach. Została też podpisana umowa na rozbudowę Zespołu Szkół nr 14 na Stawkach. Szkoła powiększy się o siedem klas, wielofunkcyjną aulę, pokój nauczycielski i szatnię. Nowy segment będzie połączony z istniejącym budynkiem łącznikiem wraz z windą zewnętrzną na poziomie dwóch kondygnacji.